Tokarczukova olga krest knihy

Když v roce 2018 získala polská spisovatelka Olga Tokarczuková (1962) Mezinárodní Man Bookerovu cenu za knihu Běguni, málokdo v Česku věděl, že cenu dostala za své knihy, které tématicky vycházejí z oblasti Dolního Slezka a málokdo ji vlastně znal.

Přesto autorka svým dílem patří mezi známější polské autory.
Její první román Cesta lidí Knihy (1993) získal cenu Polské společnosti vydavatelů knih. V roce 1995 vydala román E. E. Největší úspěch u kritiky a čtenářů měla její třetí kniha Pravěk a jiné časy (1996, česky Host 1999, 2007), která byla ověnčena prestižní Cenou nadace Koscielských, cenami čtenářů Paszport Polityki a Machiner.
V roce 1998 obdržel francouzský překlad Pravěku Prix du Meilleur Livre Etranger za nejlepší zahraniční knihu. Dále publikovala sbírku povídek Szafa (Skříň, 1997), román Denní dům, noční dům (1998, česky Host 2002), který získal ocenění čtenářů v rámci prestižní literární ceny Nike, sbírku povídek Hra na spoustu bubínků (2001, česky Periplum 2005), román Lalka i perla (Loutka a perla, 2001), Poslední příběhy (2004, česky Host 2007) a román Anna In w grobowcach swiata (Anna In v hrobkách světa, 2006).
Kniha Běguni (Host 2008) získala prestižní polskou literární cenu NIKE 2008.

KNIHY AUTORKY V ČEŠTINĚ:

Svůj vůz i pluh veď přes kosti mrtvých

Svůj vůz i pluh veď přes kosti mrtvých

Olga Tokarczuková
Nový román jedné z nejúspěšnějších současných polských spisovatelek.

Běguni

Běguni

Olga Tokarczuková
V Polsku je vydání posledníknihy Olgy Tokarczukové považováno za literární událost roku 2007, a podle mnohých je to opravdu nejlepší kniha známé autorky.
 
Poslední příběhy

Poslední příběhy

Olga Tokarczuková
Olgu Tokarczukovou si čeští čtenáři oblíbili již pro její předchozí romány Pravěk a jiné časy a Denní dům, noční dům, které byly plné podmanivé poetičnosti a intimity.
 
Pravěk a jiné časy

Pravěk a jiné časy

Olga Tokarczuková
Pravěk a jiné časy je nejúspěšnější knihou jedné z nejčtenějších současných polských autorek, vyšla v mnoha vydáních a v mnoha jazycích a její scénickou úpravu převzala i polská televize.

Denní dům, noční dům

Denní dům, noční dům

Olga Tokarczuková
Román Dennídům, noční dům situovala autorka do oblasti Kladska, kde poblíž českých hranicnašla svůj nový domov.

Pravěk a jiné časy

Pravěk a jiné časy

Olga Tokarczuková
Román polské autorky.