karikko

Cena Severské rady (Nordic Council Literary Prize) udělila poprvé cenu v kategorii literatury pro děti a mládež. Obdržela ji finská spisovatelka Seita Vuorelas a ilustrátor Jani Ikonen za román pro mládež Karikko.


Výjimečná kniha pro chytré dospívající čtenáře, kteří si nepřejí předem natrávený text. Přesto, že kniha  je chápána jako fantasy, je zcela jiná, než na co je čtenář zvyklý. Neboli čim je neustále krmený.

Karikko o je příběh o rodině se sourozenci Mitjou a Waldemarem. Je o pocitu viny, opuštěnosti i smutku, je plný předzvěstí, tajemna a napětí.
Silný a rafinovaný příběh, s jedinečně popsanou atmosférou má šanci na zfilmování a je zcela právem označován jako Pán prstenů severu.

Doufejme, že se dočkáme českého překladu. Zatím nula bodov a to je rok 2016! Nebo se pleteme?

Nordic Council Literary Prize for Children and Young People, 2013

Inspirující myšlenky...

Rozdíl mezi udavačem v té větší kleci (na území Československé socialistické republiky) a udavačem v kleci malé (na hradě plném bláznů) byl však značný. Udavači ve větší kleci dělali všechno pro to, aby zůstali utajeni, zatímco o udavačích uvnitř malé klece se všeobecně vědělo, oni sami se tím chlubili a nikdo se tím netajil. Dokonce se s tím dalo počítat. I kalkulovat. S udavači se dalo docela šikovně manipulovat.
Vladimír Škutina, Prezidentův vězeň