hans-christian-andersen-award
Vítězové dalšího ročníku soutěže Hans Christian Andersen Award of the International Board on Books for Young People (IBBY) se stávají: Cao Wenxuan v textové části soutěže a Rotraut Susanne Berner za ilustrace.

Cao Wenxuan (1954)
se stal prvním čínským spisovatelem, který získal tuto cenu. Předsedkyně poroty Patsy Adamová o něm řekla, že přívětivým stylem vypráví o komplikovaném životě plném obrovských výzev malého hrdiny. Udělení ceny Cao Wenxuanovi podpořili všichni členové poroty.
Cao Wenxuan se narodil v roce 1954. Je profesorem na Filozofické fakultě Pekingské Univerzity. Je autorem knih Slaměný dům, Bronzová slunečnice, Ohnivé razítko, série Můj syn Pi Ka a série Dingding a Dangdang. Mnoho z jeho knih bylo přeloženo do angličtiny, francouzštiny, němčiny, japonštiny, korejštiny a dalších jazyků.

Rotraut Susanne Berner (1948)
je německá grafička a ilustrátorka. Známá je knižní sérii Wimmelbilderbuch, které se prodalo víc jak půl miliónů asi v 15 zemích světa. Celkem ilustrovala přes 80 knih pro děti a mládež a víc jak 800 knižních obálek. Finalistou soutěže už byla v letech 2002, 2004 a 2014.

Finalisté soutěže Hans Christian Andersen Award 2016:
PDF finalistů ke stažení ZDE.

Ilustrace:

Vítěz: GermanyRotraut Susanne Berner

Iran:Pejman Rahimizadeh

Italy:Alessandro Sanna

Korea:Suzy Lee

Netherlands:Marit Törnqvist

 

Textová část:

Vítěz: China:Cao Wenxuan

Denmark:Louis Jensen

Germany:Mirjam Pressler

Netherlands:Ted van Lieshout

USA:Lois Lowry

Nominováno bylo 28 autorů knih a 29 ilustrátorů z 34 zemí světa.

Porota:
Lola Rubio Argentina an editor and librarian
Dolores Prades Brazil a publisher and reading expert
Wu Qing China professor of English literature
Kirsten Bystrup Denmark a children's librarian
Yasmine Motawy Egypt a professor of children's literature
Shoreh Yousefi Iran a pre-school educator and editor
Andrej Ilc Slovenia a publisher of adult and children's books
Reina Duarte Spain a children's publisher
Susan Stan USA a professor of children's literature
Maria Beatriz Medina Venezuela the director of the Banco del Libro and a professor


Video o knihách a autorech z finále prestižní soutěže Hans Christian Andersen Award 2016.

Inspirující myšlenky...

Cílem Těch nahoře je zůstat, kde jsou. Cílem Těch uprostřed je vyměnit si místo s Těmi nahoře. Cílem Těch dole, pokud mají nějaký cíl – je totiž trvalou charakteristiko u Těch dole, že jsou příliš zkrušeni dřinou, než aby si častěji uvědomovali cokoli mimo svůj každodenní život – je zrušit všechny rozdíly a vytvořit společnost, v níž si budou všichni lidé rovni. A tak se v průběhu dějin znova a znova odehrává boj, který je ve svých hlavních obrysech stále stejný. Po dlouhá období se zdá, že Ti nahoře jsou bezpečně u moci, ale dříve či později pokaždé přijde chvíle, kdy buď ztratí víru v sebe nebo schopnost účinně vládnout, nebo obojí. Potom je svrhnou Ti uprostřed, kteří získají Ty dole na svou stranu předstíráním, že bojují za svobodu a spravedlnost. Jakmile Ti uprostřed dosáhnou svého cíle, uvrhnou Ty dole nazpět do dřívějšího postavení otroků a sami se stanou Těmi nahoře. Od jedné ze zbývajících skupin se okamžitě odtrhne nová skupina Těch uprostřed a boj začíná nanovo. Z těch tří skupin se jen Těm dole nikdy ani dočasně nepodaří dosáhnout svého cíle.
Orwell, 1984