diagram prize

Podivná cena vznikla v roce 1978  na mezinárodním knižním veletrhu ve Frankfurtu nad Mohanem. Diagram prize for Oddest Book Title of the Year.
Hodnotí se nejoriginálnější název, který plně vystihuje obsah knihy a zároveň na sebe upozorní.


V přehledu oceněných knih nalezneme tituly jako:
Šílená žena ve Volvu / Ošklivá žena je domácí poklad / Skutečná čarodějnice v rozvodu / Houby v křesťanském umění / Byl Hitler nemocný? / Podkroví severní Ameriky, holubníky / Století bagrování písku v bristolském kanálu / Jak kakat, když randím / Jak se modlit, když jsme na Boha naštvaní / Jak naostřit tužky / Technika sledování koroze / Taxonomie kancelářských židlí. etc.

V jednotlivých letech se na finálním seznamu objevily tyto knihy:

Knihy za rok 2015
Knihy za rok 2014
Knihy za rok 2013
Knihy za rok 2012

Inspirující myšlenky...

Argumentační klam (též řečnický trik) je v řečnictví takový výrok, jehož smyslem je porazit či přesvědčit oponenta bez ohledu na pravdivost zastávaných názorů. Podstatou argumentačního klamu bývá nenápadné porušení pravidel logického důkazu, působení na emoce místo na rozum, případně obojí. Argumentační klamy bývají oblíbenou součástí argumentace propagandy a manipulátorů. Podstatou klamu je najít velmi slabý až hloupý argument, který by mohla zastávat protistrana (ale zpravidla jej nezastává). Ten demonstrativně rozcupovat na cucky a budit při tom zdání, že se všemi argumenty protistrany se lze takto snadno vypořádat. Např.: Zastánci potratů vám budou tvrdit, že jít na potrat je levnější, než kupovat výbavu pro dítě. To je ale zjevný nesmysl – do ceny potratu je totiž třeba započítat i nezbytnou hospitalizaci, nemluvě o tom, že na výbavu pro novorozence naše vláda nabízí zvláštní sociální příspěvky. Je tedy jasné, že neexistují žádné rozumné důvody, proč potraty povolovat.
František Koukolík, Jana Drtilová: Vzpoura deprivantů