this-is-prague-kukovicova

Obrazová kniha Baobabu To je Praha od Michaely Kukovičové s textem Olgy Černé získala jednu z hlavních cen světového festivalu dětské literatury Bologna Children's Book Fair 2016.

Je zvláštní, že porota knihu ocenila, protože kniha-průvodce je evidentně jen napodobeninou slavných knih Miroslava Šaška, jehož lehkost a hlavně nápaditost zdaleka Kukovičová nedosahuje. V době ilustračního úpadku v české kotlině je ale kniha nadstandardní a zaslouží si rozhodně pozornost. Text Olgy Černé knihu v podstatě jen doplňuje a dělá ji prodejnou.

Každopádně je to velký úspěch Baobabu, jediného kvalitního nakladatelství knih pro děti v Česku, které v Bologni pravidelně vystavuje svoje knihy. Každoroční granty MK si určitě zaslouží.


Inspirující myšlenky...

Život je stejně divná věc. Proč lidi ustavičně touží po životě? Je to hra, ve který žádnej člověk nevyhraje. Žít, to znamená do úmoru se dřít a snášet útrapy. Těžký je žít. V bolesti nemluvně vsaje první dech, v bolesti starej člověk vydechne naposledy a všecky jeho dni jsou plný trápení a zármutku. A přece klopejtá a potácí se do otevřený náruče smrti s hlavou otočenou dozadu a zápasí až doposledka. A smrt je laskavá. Přece právě život a věci života člověku ubližujou. A přesto milujem život a nenávidíme smrt. To je hrozně divný.
Jack London: Ženská statečnost