keller jan portret eu
Počátkem roku 2012 obdržel na Slovensku významnou cenu Zlatý biatec pro zahraniční osobnost. Tuto cenu uděluje think tank Hospodársky klub osobnostem, které svou prací významně ovlivňují společnost. Mezi předchozími nositeli této ceny najdeme široké spektrum osobností, počínaje Jeffrey Sachsem až po Ferdinanda Piecha. Jan Keller byl jedinou osobností oceněnou za rok 2010.

tri socialni svety kellerDále pak Jan Keller obdržel z rukou předsedkyně Akademie literatury české Evy Kantůrkové Cenu Boženy Němcové. Tuto cenu uděluje Akademie každoročně významným literárním počinům uplynulého období. Jan Keller na předání ceny uvedl: „Protože neumím napsat beletristickou knihu, která by zaujala sociology a ekonomy, jsem rád, že se mi podařilo napsat sociologickou práci, která zaujala spisovatele.“

Obě ocenění jsou významná nejen jako uznání odborných a literárních kvalit knihy „Tři sociální světy“, ale rovněž proto, že byla udělena v širokém odborném hlasování nezávislých osobností. Potvrzují zároveň, že nové výzvy, kterým je vystaven současný svět, vyžadují nový přístup v jeho chápání. Staré recepty potlačující člověka jako osobnost a redukující svět na finanční bilanci nemohou zajistit dlouhodobou vyváženou existenci ani jednotlivých lidí, ani lidstva. Společnost se škrtnout nedá.

Zdroj: ProAlt


Inspirující myšlenky...

Knihy nejsou „skutečné“. Naštěstí nejsou. Můžete je zavřít, říci jim: „Počkej.“ Máte nad nimi moc jako Pánbůh. Ale kdo kdy dokázal vyrvat se z drápů, které člověka sevřou, když jednou zapustí kořeny v televizním pokoji? Ten z něho udělá, co bude chtít. Je to prostředí stejně skutečné jako svět. Stane se pravdivým a je pravdivé. Kudy dál? Jak se z toho dostat? Pomohly by nám knihy?
Ray Bradbury, 451 stupňů Fahrenheita