provaznikovaJindřichův Hradec se připojil do rodiny regionálních literárních soutěží a hned v prvním ročníku se objevilo 127 příspěvků. Soutěž navíc podpořila handicapované klienty občanského sdružení Okna. Sdružení za to poskytlo pěkné ilustrace a pro omezený počet výtisků nápaditou záložku do sborníku vybraných prací ze soutěže.

Pro podporu nových autorů přijela ceny Textík předat básnířka, spisovatelka a výtvarnice Věra Provazníková. Slavnostní předání doprovodili žáci místní ZUŠ, dostavili se zástupci Jihočeského klubu Obce spisovatelů a azyl akci poskytla Městská knihovna v Jindřichově Hradci. Za Čítárny hodnotila díla Stanislava Zábrodská.

Literární soutěž Textík
Pod záštitou Jihočeského klubu Obce spisovatelů se konal první ročník literární soutěže Textík. Soutěží se ve dvou základních kategoriích - žáci základních a středních škol Jindřichova Hradce a Ostatní (do této skupiny se může přihlásit kdokoliv). V souvislosti s vyhlášením výsledků soutěže se pořádal v Městské knihovně v Jindřichově Hradci literární večer s hosty, který proběhl 2. 6. 2011. Díla přihlášená do soutěže byla vydána v malém sborníku, který dostanou autoři zdarma. Více : https://epika.info/?str=projekty

Vítěz v kategorii poezie do 20 let: Vendula Kejlová, Jihlava, 17 let
Vítěz v kategorii poezie ostatní: Blanka Šimková, Brno, 28 let
Vítěz v kategorii próza do 20 let: Nadine Haslacherová, Jindřichův Hradec, 16 let
Vítěz v kategorii próza ostatní: Lukáš Berný, Praha, 32 let
Cena města Jindřichova Hradce v kategorii próza ostatní: Karel Zíma, 48 let

Vítězné dílo Venduly Kejlové


NECESTOU
/Vendula Kejlová/


U prvního kříže
pláchla jsem
přes stránky secesního kalendáře
za poslední drobné po kapsách rozsypané
co rozutekly se jako má poetická klišé
tiše a nenápadně
bez rady jak vrátit se do secese
A přec dospěla jsem
k tajemné výšině
tak neznámé a plné krás
na křížové pouti
prosincové chuti
obutá v polobotkách
letěla jsem na ujíždějící autobus
a zase znova
zatoužila po nekonečném příběhu
jen vrátit se
na okamžik zpět v čase


Inspirující myšlenky...

Jsme tady mezi spoustou lidí. Uprostřed tolika lidí se mě po nějaké době vždycky zmocní panika. Mám pocit, že by mě mohli duševně umačkat. Kdybych tu zůstal, asi bych se dal do křiku.... Někdy člověk přečte celou knihu a nenajde jedinou větu, kterou by si zapamatoval a mohl citovat. A co s takovou knihou, řekněte?...Naštěstí u mne lidé nezůstavují mnoho stop. Snadno na mne udělají dojem, jako loď brázdu na vodě. Ale voda se zase zavře.
Aldous Huxley, Kontrapunkt