ceny za nejlepsi detektivku

Ceny tradičně vyhlašuje Česká asociace autorů detektivní literatury (AIEP). Nejstarší soutěží je Cena Havran, kde se vybírá nejlepší povídka roku, jež byla udělena již počtyřiadvacáté, Cena Jiřího Marka za nejlepší knihu roku ocenila 23. ročník. Později přibyly povídkové soutěže čtenářských organizací, vycházející z havranovského klání.
Od roku 1999 se udílí Cena Společnosti Agathy Christie, od roku 2003 Cena České společnosti Sherlocka Holmese.


Do Ceny Havran letos dorazilo 42 povídek.
„U některých děl jsme se shodovali, ale mnohokrát vzplanuly vášně kvůli té nebo oné povídce; tak to má ale být, bylo znát, že nám nebyly lhostejné a chtěli jsme si každý prosadit toho svého favorita nebo povídky, které nejvíc odpovídaly našim představám. Myslím si, že nakonec jsme se u nejlepší čtveřice povídek shodli. Každá je jiná, každá je něčím výjimečná a všechny dohromady představují zajímavý detektivní triptych,“ říká předseda poroty Antonín Mazáč. Porota ze zaslaných textů vybrala 13 nejzdařilejších do sborníku Nejlepší detektivní povídku roku Pražské vydavatelské společnosti, který se v těchto dnech objeví v prodejnách denního tisku.

smrt ma vuni inkoustu

První místo v soutěži o nejlepší detektivní povídku roku 2017 patří příběhu Perpetuum Davida Patrase.
„Povídka není ryze detektivní, ale v tomto případě to je zasloužené první místo. Perpetuum je povídka příjemně jiná, jemně mrazivá, nepředvídatelná a má tah na branku, který u jiných děl postrádám,“ říká o prvním místě Mazáč.

Druhé místo získala Vítězslava Felcmanová za povídku ABeCeDe kocour přede.

Třetí místo bylo uděleno příběhu O kachničce z Costa Calida, kterou by chtěl každý Zuzany Rampichové.

Čestné uznání patří povídce Věřím ti, kterou napsala Hana Doubková.

Složení poroty: Antonín Mazáč (autor detektivek) – předseda poroty, B. M. Horská (autorka detektivek), Viktor Šlajchrt a Radim Vaculík (novináři).

Do Ceny Jiřího Marka bylo zasláno 14 knih, které vyšly během roku 2017.

Cenu spisovatele Jiřího Marka, určenou pro nejlepší detektivku vydanou v daném roce, získal Vilém Křížek za historický příběh Smrt má vůni inkoustu (nakladatelství Mystery Press).
Autor žije v Kolíně, živí se odbornými překlady z němčiny a jeho koníčkem je historické období zanikajícího Rakouska-Uherska a první léta nově vzniklé Československé republiky. Ve své detektivní prvotině zpracoval příběh jednoho z prvních „soukromých detektivů“ na našem území Eliáše Sattlera. S využitím dochované korespondence, soukromých zápisků i zpráv z dobového tisku stvořil obraz podivínské osobnosti, která vyniká nad ostatní nejen bystrým úsudkem, ale kupodivu i svým jemným, neobvykle citlivým čichem, který využívá i při odhalování zločinů. Skutečný Sattler, který se zde stává románovým hrdinou, byl přítelem autorova dědečka Adama Křížka.

Druhé místo obsadila dvojice autorů Martina Frühaufová a Daniel Weber za čtivou detektivku Smrt ve zlaté kleci (vydalo XYZ).

Třetí místo patří Marii Rejfové a jejímu románu s humoristickými prvky Kdo jinému jámu kopá (Mystery Press).

Porota rovněž udělila dva čestná uznání. Získala je Michaela Klevisová za rozsáhlý román s prvky severské krimi Zmizela v mlze (Motto) a Eva Tvrdá za „slezskou“ detektivku Mrtvou neměl nikdo rád (Littera Silesia).

Složení poroty: Lubor Falteisek (novinář a spisovatel, zástupce AIEP) – předseda poroty, Zdena Hamerová (autorka detektivek) a Richard Spitzer (redaktor webu Centrum detektivky)

Společnost Agathy Christie udělila první místo Ireně Blahníkové za povídku Zmizení Zelené záře.
Na děleném druhém místě se objevují autoři ocenění i v Havranovi: Vítězslava Felcmanová za příběh ABeCeDe kocour přede a David Patras za povídku Perpetuum.

Česká společnost Sherlocka Holmese ocenila povídku Lukáše Hrdličky Rudý přízrak.

Česká sekce AIEP funguje od roku 1989, kdy vznikla jako pobočka mezinárodní organizace autorů detektivního žánru. Prvním předsedou byl autor detektivek Václav Erben, později byl předsedou například detektivkář Jan Šmíd. Současným předsedou je František Špaček, který sice není autorem, ale v českém AIEP působí již dlouhodobě. V provozu jsou webové stránky www.ceskadetektivka.cz a organizace působí také na Facebooku (www.facebook.com/ceskadetektivka).

web: www.ceskadetektivka.cz
FB: www.facebook.com/ceskadetektivka

 

 

Inspirující myšlenky...

Podle starých pramenů severské mytologie je strom Yggdrasil osou světa, stromem života a osudu. Spojuje nebe, zemi i podzemní svět. Je jediným stromem v ráji, seděl pod ním Adam. On sám sebe nevnímal, aniž se od okolí rozeznával. Seděl v dokonalé harmonii pod Yggdrasilem. Ráj nebyl veliký. Snad jako naše zahrada? Byl však dokonalý. Vzkvétaly v něm všechny tvary jen jedenkrát a proto byly dokonalé. Vše bylo nehybné. Ráj nevznikl, prostě byl tu. Každá věc byla tím, čím se jevila. Pod Yggdrasilem seděl Adam. Vše tu bylo jen pro něj. V okamžiku, kdy jím to proniklo jako blesk, učinil posunek. Uchopil větev, ať se zlomí – a vědět.
Bohumila Grögerová, Můj labyrint