Koronavirus je RNA-virus, který se normálně šíří především pomocí přímého kontaktu s postiženou osobou. Viry jsou běžně odpovědné za asi 10-30% nemocí z nachlazení na celém světě ale jejich dominiem je zejména Asie.

Nová varianta viru Wu-Chan (dále jen 2019-nCoV) je ovšem jiná.
Jednak se šíří kapénkovou infekcí, čili onemocníte mnohem snáz než u jiných typů koronavirů a rovněž invazivita viru je nesrovnatelně vyšší. 2019-nCoV způsobuje respirační infekty, které asi ve 30 % případů mohou vyústit v pneumonii, ARDS a následné selhání jater a ledvin zřejmě mechanismem tzv. „respiračního (oxidativního) vzplanutí“, což je (podobně jako tzv. španělské chřipky) bouřlivá nespecifická imunitní reakce na antigen, se kterým se tělo doposud nesetkalo. Více>>

Podle mnoha odborníků (např.Peková) se jedná o kombinaci přirozeného viru v určitých částech silně mutovaného zřejmě lidskou činností.

WHO předkládá denně aktuální údaje z celého světa.
Nedovídáme se ovšem relevantní údaje. Jako npř. stáří, jakou nemocí pacient trpěl, jakou úlohu hrál koronavirus v jeho úmrtí. To celkově statistiku velmi zkresluje.
Každopádně je jasné, že virovou infekcí nejvíce trpí lidé z velmi oslabeným imunitním systémem, staří lidé s oslabenou imunologickou reakcí.

Imunita v české kotlině vůči viru není žádná, na infekci neexistuje žádný účinný lék, vakcíny, které některá světová pracoviště avizují, mohou být i při největším urychlení všech procesů hotovy ke komerčnímu využití za rok.
NEJÚČINĚJŠÍ ochrana je skutečně ROZUMNÉ omezení pohybu a zabránění šíření + pravidelná hygiena. Zvláště, když vir není dostatečně prozkoumán.

Příznivé ale je, že čím později v průběhu epidemie se virem nakazíte, tím méně agresivním kmenem viru onemocníte a tím pravděpodobněji se uzdravíte.
Je to z důvodu obecné biologické zákonitosti, že se v průběhu epidemie „darwinisticky“ selektují kmeny, které nechají hostitele déle a častěji naživu, aby předal infekci více dalším hostitelům.


Zaujalo nás