BBC JOHNSON

Britská vláda premiéra Borise Johnsona se chystá zrušit koncesionářské poplatky jdoucí na veřejnoprávní stanici BBC. Nahradit by je měl předplatitelský model.

Před úplným zrušením povinných poplatků za veřejnoprávní média se bude vláda snažit do roku 2022 o dekriminalizaci jejich neplacení.
O dekriminalizaci neplacení poplatků se uvažovalo už před několika lety, ale těsným poměrem 178:175 to zablokovala Sněmovna lordů, která navrhované změny odmítla.

Licenční poplatek je poměrně vysoký a hodně jej zvýšila právě labouristická vláda v letech 1997–2010; tehdy rostl v podstatě každoročně. Ale velký skok nastal i za Thatcherové.

Současný poplatek za příjem barevného vysílání je 154 liber na rok, tedy zhruba 4600 Kč, což je na evropské poměry poměrně drahá služba.

Podle The Sunday Times bude britský premiér Boris Johnson nesmlouvavý a tvrdý, neboť je přesvědčen, že je třeba provést seriózní reformu, která omezí velký počet rádií, jejich počet je 61 i počet televizních kanálů, kterých BBC vlastní deset.

Úplné zrušení koncesionářských poplatků se předpokládá v roce 2027.

A co naševaše "objektivní" ČT?
Pan prezident Zeman tvrdí, že by se mělo zvážit zrušení koncesionářských poplatků pro ČT. Anketa: Jste pro? Ano 97%, Ne, 3%, hlasovalo 18050 lidí.

VÍCE>>/ VÍCE>>


Zaujalo nás