hrabal bohumil spisovatel

Naprostá většina studentů gymnázia nezná vůbec nebo nedostatečně spisovatele Bohumila Hrabala, a někteří jejich rodiče nechtějí, aby jejich dítě dopadlo jak Hrabal. Proto je zřejmě 95% studentů proti pojmenování nymburského gymnázia po jednom nejčtenějším a nejvzdělanějším českém spisovateli.

Jednou větou, větší ostudu v Nymburku ještě neměli a popravdě řečeno, je kauza smutnou připomínkou, jak nedovzdělaná je dnešní mládež, a jak lehce se s ní dá manipulovat.


Stav nedovzdělanosti studentů gymnázia asi nejlépe vyjádřil předseda studentského parlamentu Tomáš Formánek... „Studuji na této škole šest let, a dosud jsem o Bohumilu Hrabalovi nic neslyšel." Pokud student o sobě chce veřejně říct, že je hlupák, pak to líp ani nejde.

Studenti, kteří jsou proti pojmenování gymnázia po Hrabalovi, dokonce argumentovali špatným Hrabalovým prospěchem, když ve škole studoval. Údajně není správným vzorem. Nějak jim ale uniklo, že vystudoval práva a jeho znalost češtiny, experimentování se slovem v jeho textech a moudrost myšlení byly a jsou hodny obdivu milónů lidi, kteří jeho knihy četli u nás i v zahraničí.

"Co je u Hrabala obdivuhodné není jen hloubka jeho vzdělání, ale hloubka jeho prožitku," napsal o Hrabalovi jeden z nejlepších překladatelů z čínštiny Antonín Líman, a pokračuje: "Má své filosofy nejen v malíčku, ale mluví o jejich myšlenkách s nesmírnou pravdivostí. I když mluví o někom tak Evropanům vzdáleném, jako byl Číňan Lao c’, máte pocit, že ho zná stejně důvěrně jako svého oblíbeného strýčka."

Další informace o nedovzdělanosti mládeže z nymburského gymnázia.
http://nymbursky.denik.cz/zpravy_region/nb_hrabal_gympl.html