ladeni-reissner-detska-kniha

Čtvrtletní Ladění, které je bohužel známo pouze u odborné veřejnosti, stále vychází. Ne sice na odstavených a nikdy nedokončených webových stránkách, kterým zřejmě došly pohonné hmoty, ale další tištěná brožura je na světě. Přestože periodikum vydává Pedagogická fakulta brněnské Masarykovy university zůstává nepochopitelným tajemstvím, proč dlouhodobě je tento časopis před širší veřejností úspěšně utajován.

Časopis se vždy prezentoval relativně ucelenými názory na dětskou knihu a dění kolem. Je proto velmi podivné, proč se vydavatelé brání internetové verzi, která by rozhodně byla levnější a hlavně dostupná široké odborné i laické veřejnosti.
A službu veřejnosti by pořadatelé měli mít na mysli především, když už činnost redakce dotuje Ministerstvo kultury ČR částkou přes 150.000 českých dukátů ročně!!

Myslím, že jednoduché www stránky dnes zvládnou i školáci devítileté školy, takže nepochybuji, že by každé číslo zvládli přidat na web i vysokoškolsky vzdělaní lidé za půl hodiny práce. Tak to totiž bohužel vypadá, že si pár odborníků vydává časopis pro své potěšení a pak ho rituálně zařazuje do temných skrýší knihovnických skladů s nadějí, že za 200 let budou slavnostně objeveny.

Je to samozřejmě velká škoda a nezbývá než doufat, že se to snad jednou změní a nebo že časopis díky nekompetentnosti vydavatele a Ministesrstva kultury ČR zanikne. Vypadá to variantu č.2.

A co se objevilo v letním čísle 2007 nám poreferoval Radim Kopáč z Portálu české literatury.

Ladění - časopis pro teorii a kritiku dětské literatury (léto L.P. 2007)
Stručný obsah:

Úvodní rubriku Stati vyplňují texty Tamary Bučkové (která se věnuje „tvorbě několika moderních autorů německy psané literatury konce 20. a začátku 21. století pro děti a mládež“) a Heleny Vypletalové (ta zkoumá „večerníčky Václava Čtvrtka“ a dochází k závěru, že „ve spojení s filmovou… podobou vznikl specifický literární útvar, který do té doby neměl v české literatuře pro děti obdoby“).

V oddílu recenzí a glos jsou připomenuty na dvě desítky aktuálních knih pro dětského čtenáře, mezi nimi tituly Jana Hlaváče a Jitky Petrové (Krtčí výlety), Aloise Mikulky (Letem světem), Hanse Bemmanna (Kámen a flétna) nebo Životopis Astrid Lindgrenové.

Rubrika Jubilea a ohlédnutí připomíná „sto let od narození Bohumila Říhy“; v následující rubrice se Markéta Prachatická svěřuje, že „právě pracuje“ na ilustracích knížek Pavla Bezděčky a Pavla Šruta. Poslední stránka patří profilu pražského nakladatelství Plot, které na letošní rok chystá k vydání mj. Pověsti staré Prahy od Magdaleny Wagnerové a druhý díl Černé sanitky Petra Janečka.Tato adresa je chráněna proti spamování, pro její zobrazení potřebujete mít Java scripty povoleny