inventura cz

Pokud se mě zeptáte, který projekt pro mentálně postižené mám nejraději, pak jednoznačně zvednu ruku pro Inventuru. Existuje už od roku 2005 jako občanské sdružení, které chce pozměňovat představy veřejnosti o životech lidí s mentálním hendikepem a integrovat tyto lidi do společnosti skrze podporu a zviditelňování jejich umělecké činnosti, jak mají napsáno na svém webu https://inventura.org

Do podvědomí lidí asi nejvíce zasáhli svým filmem o volbách v roce 2010, "Pozemšťané, koho budete volit?", který s naprostou otevřeností a s odstupem času i s přesnosti poukazuje na ubohost politických voleb, na zjevnou reklamokracii lidí, hrající často směšné divadlo pro blbé. Tím, že myšlení celého štábu je výrazně odlišné od tzv. normální většiny, však vtipně a s nečekaným efektem poukazují na tupost, která společnost pohlcuje a která po bezelstných otázkách reportérů odkrývá skutečnou tvář mnoha lidí.

Každopádně přístup, jaký mají v Inventuře, by mohl být inspirativní i pro další svérazné projekty v literární oblasti, která naskýtá opravdu nepřeberné komediální možnosti. A zcela určitě je projekt dobrým nápadem pro všechny, kteří tráví svůj volný čas s dětmi a učí je, co se doma i ve škole učí jen stěží. Být kreativní, samostatně myslící a soucitný člověk.

Link: https://inventura.org

Dnes už legendární film Pozemšťané, koho budete volit vy?