cenzura knihyJedno z děvčátek má v ruce pušku Bushmaster XM-15, kterou Adam Lanza zabil v connecticutské škole 26 lidí. Druhá má v ruce pohádku o Červené Karkulce.
Otázka zní: Která z těchto věcí v rukou dětí je zakázaná?
Je to  pohádka. A to dokonce ve dvou okresech státu California v USA. Zdůvodněním ale není zabíjení nebo agresivita v pohádce, ale obsah košíku pro babičku. Je v něm totiž víno. To byl hlavní důvod cenzury této knihy.

Na celé akci Hnutí Moms Demand Action je fascinující, že nejde o propagaci knih nebo čtení pro děti a už vůbec ne o kritiku samotné nesmyslné cenzury, ale o propagaci problematické "státní" kampaně na omezení soukromých zbraní v USA. Vláda by ráda omezila nošení zbraní u obyvatelstva, ale naráží na staletý symbol, jež samotní Američané považují za projev svobody jednotlivce. A to i přes to, že média se důkladně věnují každé agresi způsobené nezodpovědným psychopatem, zvláště na školách a na veřejnosti.

Jenže všechno není jen černobílé.
Podle Wikipedie je v USA 88.8 zbraně na 100 obyvatel, zatímco ve Švýcarsku je to 45.7, ve Finsku 32, v Norsku a Švédsku podobně. To znamená, že v USA je 1.9krát více zbraní na počet obyvatel než ve Švýcarsku a 2.7 krát víc než ve Skandinávii.
Když se podíváme na počet zastřelených na 100 000 obyvatel za rok, tak USA mají 9.2, Švýcarsko 3.5, Finsko 3.6. Takže USA 2.6krát víc než ve Švýcarsku, což je víc. V případě Finska to je skoro stejný násobek jako počet zbraní. Ale Finsko je zajímavé spíš ve srovnání se Švýcarskem - obě velmi rozvinuté země, ale Švýcarsko má 1,4krát více zbraní a přitom méně zastřelených než Finsko.

A když už jsme u těch souvislostí je třeba si uvědomit, že o zákaz nošení zbraní nebo jeho silné omezení propaguje vláda, jejíž prezident disponuje zákonem, který mu beztrestně umožní usmrtit jakéhokoliv člověka na této planetě. Když se navíc podíváme na plakát pozornějí možná vás překvapí, že zbraň drží bílá holčička, zatímco holčička tmavé pleti má knihu. Je třeba si také uvědomit, že ve všech totalitních režimech je a bylo soukromé držení zbraní zakázáno nebo velmi silně regulováno. Zbytek si už každý domyslí sám.

A co se týče střílení na školách a na veřejnosti,? Magoři jsou všude, je nás už 7 miliard a pravděpodobnost podobných excesů narůstá. Střílení po lidech je jen jeden z mnoha druhů násilí. To je realita, každého přemnoženého společenství. Argument, že v Americe má každý přistup ke zbraním taky dost pokulhává. Šílenec v Norsku si zbraně sehnal taky, i když to v Norsku není zdaleka tak snadné jako v USA.

Problém násilí totiž neřeší zákaz čehokoliv. Ať už to jsou knihy nebo zbraně. Problém násilí a počet násilných excesů je důsledkem samotného chování společnosti a úrovně úcty k životu samotnému. Stačí si zapnout televizi nebo se začíst do novin a každý rozumný člověk ví, kde je problém.

I když se nám americký přístup zdá šílený, věřte, že ve světě to není ojedinělý případ. Česko nevyjímaje.
Znáte další zakázané nebo cenzurované knihy pro děti?
Doufám, že už svým dětem nekoupíte žádnou zbraň, aby si mělo smysluplně s čím hrát!!!