hnizdil jan nemoc

S humorem poděkoval Jan Hnízdil komediální skupině Sisyfos za udělení Zlatého balvanu 2015, ceny která má zesměšnit lékařskou činnost MUDr. Jana Hnízdila.

Pro Jana Hnízdila je to velká pocta, protože pokud by tento Sisyfos existoval před staletími, mohl by se Hnízdil zařadit ke Koperníkovi, Galileovi, Darwinovi, Einsteinovi a mnoha dalším, kteří podobným způsobem byli zesměšňováni ve svých dobách. A někdy i zabíjeni.

Základem mojí léčby je tlumočit pacientovi smysl jeho nemoci.
MUDr. Jan Hnízdil

MUDr. Jan Hnízdil neříká nic nového, ale říká je v souvislostech, které dráždí firmy se zavedným obchodním modelem, jenž do velké míry manipuje se strachem lidí z nemocí a často jim vnucuje něco, co vůbec nepotřebují nebo co dokonce jejich stav ještě zhorší.
Učí je proto, aby se v prvé řadě zamýšleli nad svým životním stylem, protože tak mohou ve velké míře předcházet problémům, kterým říkáme nemoci. Přitom je nutno dodat, že v případech, kdy člověk sám nezvládne náročnou změnu své životosprávy, používá Jan Hnízdil bez problému výdobytky moderní vědecké medicíny.
Pokud někdo skutečně čtě, co Jan Hnízdil píše, pak rozhodnutí Grygarovy komediální skupiny zařadit populárního lékaře mezi šarlatány, musí považovat za směšné a v podstatě hloupý gól do Grygarovy branky.

Děkovná řeč Jana Hnízdila po udělení ceny.A jaký  byl důvod pro udělení Bludného balvanu. Zde text, který četl pan Grygar a Jan Hnízdil se později k tomu vyjádřil takto:
"Když jsme ale poslouchal laudatia, měl jsem chuť odejít. Cítil jsem z nich zášť, netoleranci a zlobu. Pomohlo mi toltécké „nic neber osobně, nehřeš slovem, dělej vše, jak nejlíp dovedeš“. Říkal jsem si, že s humorem a nadhledem se dá zvládnout jakákoliv situace. Vzal jsem to jako test vlastní tolerance."
Lékař Jan Hnízdil se také ohradil proti průběhu ceremoniálu, na němž si převzal anticenu Bludný balvan udělovanou Českým klubem skeptiků Sisyfos. Hnízdil upozorňuje, že některé výroky, které mu organizátoři přiřkli – například, že děti s rakovinou si za své onemocnění mohou samy – ve skutečnosti nikdy neřekl.

Zdůvodnění ceny:

Náš laureát na svých přednáškách s chutí vysvětluje, že „věda není nic jiného, než potvrzování pravdy lidových přísloví.“ Zdalipak se najde pořekadlo anticipující laser či tomograf?
Doktor Hnízdil rád utíká mimo lékařskou oblast, šíření apokalyptických vizí z jeho úst nezní o nic méně děsivě, než od jiných proroků. Děsivější je však to, co provádí ve svém oboru.
„Štítná žláza se jmenuje štítná, protože je to emoční štít,“ zaznívá z úst lékaře následováno povídáním o tom, kterak jsou problémy štítné žlázy podstatně častější u žen. Muži si svoje emoce totiž vybijí na fotbale nebo v hospodě. Pánové s problematickou štítnou žlázou, s nimiž se pan doktor v minulosti potkal, mají v sobě snad bez výjimky určité ženské rysy. Jak asi působí na psychiku muže sdělení, že je zženštilá bačkora, je ale jenom slabým odvarem toho, co musí zažívat onkologičtí pacienti, či rodiče vážně nemocných dětí, když se dozví, že si za nemoci svoje či svých dětí, mohou sami. Myšlenky jako: „Nenávidíš se, a proto umřeš – to seš borec, co? Takhle si sám zavařit,“ nebo: „Koukej se okamžitě začít milovat! Tvoje dítě umírá a je to jenom a jenom tvoje vina!“ musí být pro nemocného člověka či starostlivého rodiče velmi motivační – až zničující. Je chrlení podobných „pozitivních“ zpráv a lidových mouder místo skutečných diagnóz tím pravým přístupem?
Výbor Společnosti psychosomatické medicíny při ČLS (předseda MUDr. Vladislav Chvála) se proti přístupu MUDr. Hnízdila ohrazuje: „Tvrdit, že pacientovi stačí vysvětlit jeho problém a je vyhráno, je zavádějící.… Psychosomatická léčba je pěkná dřina, především pro pacienta samotného, a často i pro celou jeho rodinu. Žádné zázraky v rukou nemáme ani při respektování bio-psycho-sociální teorie vzniku a udržování nemoci. … Postoj, kterým MUDr. Hnízdil psychosomatiku naprosto devalvuje na úroveň amatérského léčitelství, je vyjádřen jeho sdělením, že je pouhý překladatel. Představuje si, že vysvětlí pacientovi ‘co mu leze krkem, co nemůže strávit, nebo čeho má plnou hlavu‘ a pacientovi se uleví.“ (http://www.tribune.cz/clanek/35438)
Zamlouvají se mu bezskalpelové operace šamanů, odhazujících místo lidských tkání kusy mrtvých kuřat. Vždyť jde přece o „mentální operaci“, a je tedy v naprostém pořádku, probíhá-li jenom jako.

MUDr. Hnízdil, zahnízděný ve „Hnízdě zdraví“ (Na Petynce, Praha 6), je také znám jako „věčně depresivní šiřitel pozitivní energie“. Léčba energiemi podle něj není jen jako, energie skutečně působí, jak mu názorně předvedl kamarád-léčitel, když mu vyléčil mořskou nemoc. Neopomiňme, že skvěle s energiemi pracuje i jeho pes Skip, když je navštíví energiemi sálající Jaroslav Dušek – též nositel Balvanu.
Nechť naše cena zvedne hladinu pozitivní energie dřívějšímu členu klubu Sisyfos – a ne jen jako.


Zaujalo nás