urban zlodej psu kniha

Povídková kniha Zloděj psů, kterou ilustroval legendární malíř Rychlých šípů, Marko Čermák,
ale není Urbanovým posledním literárním dílem. „Znovu pádluju na divoké vodě, píšu více než kdy jindy, “ říká Josef Urban a dodává, „ připravuji “Zloděje“ v seriálové podobě. Na jaře jsem dokončil thriller, kvůli kterému jsem cestoval po celé Evropě.“

Bývalý reprezentant ve sjezdu na divoké vodě Josef Urban se začal psaní věnovat po ukončení vodáckého projektu “Czech Rafting“ (projekt průzkumu nejhlubších kaňonů na zemi). Dnes má na svém kontě několik knih a dokumentárních filmů včetně scénařů k filmům hraným. Více ZDE >>

cermak zlodej psu 1

cermak zlodej psu 4

Malá ochutávka, kterou ocení nejen všichni milovníci psů.

Na řetězu
Toužíš-li po svobodě, dej ji všem kolem sebe. Daruj ji, neboť svoboda je dar. Daruj ji své ženě, svým dětem i svému psovi. Daruj ji stromům, kamenům i obyčejné trávě. Nebudeš toho litovat. Neboť není nad to, když se kamarádíš s kameny. Když tě v lese hladí dlouhé větve smrků. Když tě drží za ruku tvá žena a když si na dvoře před domem hrají tvé děti se psem. Je to obyčejný kruh. Od nepaměti, už 14 000 let, od doby, kdy se namísto kamení začalo používat železo.

Ukradenej pes
Chceš-li, aby tě měl někdo rád, podej mu ruku. Lhostejno, zdali člověku či psovi. I stromy je třeba sázet a kytky zalévat. Na životě je nejkrásnější, když můžeš někoho vytáhnout z jámy. Rozbít ocelovou past, přeřezat pouta nebo přestříhat ostnatej drát. Máš-li příležitost, udělej to bez váhání. Vylepšíš svět. Včera se chytil do pasti tvůj pes, zítra můžeš skončit v železech ty sám. Proto se nešetři a zachraňuj. Získáš tak nové kamarády – chlupaté, listnaté i opeřené. Úctu sám k sobě jako bonus. Protože, když odsouzence z jámy vytahuješ, sám sobě svobodu získáváš. Oblečený anebo nahý, počestný nebo zloděj či vrah. Na které straně barikády stojíš? Jen na té, která je blíž srdci! Říká se, že v životě dostaneš jen to, co předtím rozdáš. Proto rozdávej!

Přes všechny ploty
Chceš-li rozumět kamenům, musíš se sklonit zemi. Sklonit, znamená se dotknout, být jako ony. Protože, kdo jiný může kamenům rozumět než zase jenom kámen. Pozoruj je bez dechu, myšlenky nech běžet. Kamenům nepřísluší uvažovat, protože jsou a také budou. Ne ony, ale my lačníme po dechu, a také po životě. Myslíme, protože nevíme, jestli tu budeme zítra. Čím více toho nevíme, tím víc se snažíme na všechno přijít. A tak se z nejistoty zrodil člověk. Jeho pes, potomek vlka, jej doprovodil z pravěké jeskyně až do moderního domu. Spíš než nejistotou trpěl hlady, často na řetězu a také samotou.
Říká se, že přátelství k lidem přinesl právě pes, neboť opravdové přátelství (nepřátelství z rozumu) je instinkt. Někdy opětovaný, jindy ne. Také se říká, že pes je přítel člověka, ne naopak. Abys lépe porozuměl svému psovi, buď jako on, spoléhej na instinkt: moc nemluv, spíš běhej, očichej všechno, co ti voní (psům voní téměř všechno). Jídlem neplýtvej, raděj je zahrab u plotu na zahradě, na horší časy. Buď vytrvalý jako vlk, je to jeho vlastnost a za hluboké noci vyj dlouze na měsíc: „Vaúú, vaúúú…“ Pokud se k tobě připojí tvůj pes, věz, že patříte k sobě. Neboť není nad společné kořeny.

 


Zaujalo nás