tuckova pochod smrti

Tučková je známá především fantasy románem Žítkovské bohyně o "smyšlených čarodějkách z Bílých Karpat". Anotace knihy a některých recenzních článků poukazuje na jistou míru vzdělání a inteligence.


Po přečtení knihy jsem ale nabyl lehce bulvárního dojmu z povrchnosti příběhu a promyšleného tendenčního schématu románu.
A to nehovořím o svévolném výkladu naprosto smyšlené historie. Budiž říkám si, každý má svůj pohled na psaní knih, a nikdo nemůže překročit svůj stín. Jenže pak jsem četl s autorkou rozhovor, který mě utvrdil o neuvěřitelné povrchnosti autorčina myšlení.

Už sám název rozhovoru je strašný. Šla jsem pochod smrti jako moje hrdinka, říká spisovatelka Tučková. Ale to co odpověděla na jednu z otázek, to opravdu děsí a považuji takovou reakci za odporný vrchol neúcty k lidskému životu.
Pochod jste si dokonce sama vyzkoušela, s kočárkem a v noci jako hrdinka vaší knihy. Jaký to byl zážitek?
Nenahraditelný. Díky podobným vlastním zkušenostem se dokážu mnohem lépe dostat do problematiky, o níž píšu.

Dál už nechávám na čtenáři, aby sám posoudil míru demence takové odpovědi a zařadil si autorku tam, kam patří. Je opravdu smutné, jak hluboko může autor klesnout, když s úsměvem řekne takovou nehoráznost, která hraničí až s neúctou k lidem, kteří si museli vytrpět do morku kosti, co je to skutečný strach ze smrti.
Zároveň je odpověď varováním, jak je dnešní společnost vážně nemocná, když je ochotna dát takovým reakcím veřejný prostor.

Zdroj článku 2013


Zaujalo nás