toman vlastislav
Vlastimil TOMAN byl asi po roce 1948 první, kdo u nás prosadil komiks. Už několik roků předtím, ještě za války, zažil totální nasazení.
Po studiích nastoupil do plzeňské Škodovky a v letech 1953-1956 byl redaktorem Rudé zástavy, kde přijímal i z recese psané verše „černého barona“ Miloslava Švandrlíka. Roku 1956 spoluzaložil ABC a v letech 1956-1992 fungoval co jeho nezdolný šéf; sporu není, že u nás nebylo většího časopisu pro mládež.

I když často podpultově. Do ABC i jinam Toman psal, a to i scénáře komiksů, jeho bibliografie je již dnes obrovská a on píše dál a dál, ač mu to v lednu 2019 ztížil pád u domu.
„To se nemělo stát!“ řekl si v kritickém momentu. Bulovka jej dostala z nejhoršího, dobré to však dodnes není, bez pomoci Toman nechodí a fakticky je vězněm svého bytu v Jelínkově ulici. Sice má „zlatou“ choť Pavlu, ale během jara je oba opustil kus optimismu. Co jen dokáže jeden namožený pánevní klíček. Na boku Toman spát rozhodně nemůže a obvyklý pobyt v Mariánských Lázních přeložili manželé na podzim.
Spisovatel nyní nemůže ani chodit po nákupech, jak byl zvyklý, a těší se hlavně na vernisáž výstavy o svém životě a díle v plzeňské Polanově síni, kterou jsem uvedl  v podvečer 18. 7., tedy den po Tomanových devadesátinách.
Výstava má skončit 23. září a jejími tvůrci jsou Jana Horáková a Stanislav Bukovský; zda však bude moci sám Vlastislav Toman přijet, je ve hvězdách.

toman abc casopis


Zaujalo nás