hedvabnik-kniha

Další podivný produkt Rowlingové a její PR týmu se jmenuje Hedvábník neboli The Silkworm. Rowlingová knihu napsala pod pseudonymem Robert Galbraith a v mých rukou skončila na 20 minut. Ani to kafe bez cukru nebylo tak hořké jako ta kniha. Zavřít a nacpat do tašky. Co nejhlouběji a rychle vrátit do knihovny. S varováním.

O chvíli později jsem se rozesmál na internetu, konkrétně v IBěs (čti Idnes) Ve známém bulváru porovnávala zmíněný pokus o detektivku Alena Slezáková se severskými detektivkami nebo dokonce s Agathou Christie. To už bylo opravdu moc. Některé zbloudilé novinářky jsou schopny vidět dobrou detektivku i v pohádce o Karkulce.

A proč mě Rowlingové pokus o detektivku tak zklamal?
V naprosto nedostatečných technologických znalostech autorky. Dnes u současné detektivky nebo krimi žánru nestačí vymyslet příběh a pomocí celého týmu ho dobře nastylizovat, ale je třeba nezanedbat technologické fakta, která jsou běžně dostupná v každodenním životě. To věděla i slavná Agatha a ví to dnes i 12-leté děti.

V knize Rowlingová řeší zmizení známého spisovatele způsobem zcela amatérským.
Fakta příběhu jsou opravdu od samého začátku postavena tak, že případ by vyřešil na desáté stránce každý školák. Autorce vůbec nedošlo (a tím zřejmě i redakci), že v dnešní době lokalizovat mobilní telefon oběti, který někde vyzváněl, je opravdu maličkost. Vystopuji zvonicí mobil, naleznu oběť. A tím krimi skončí. Dál není o čem psát, pokud tvoříme detektivku.
A to zřejmě nedošlo ani bulvární novinářce Aleně Slezákové, která knihu evidentně nečetla.

Je tedy zřejmé, že pokud se ve zmíněném pokusu o dektivku nikdo základními fakty nezaobírá, stane se příběh jednoduše nepravděpodobný a kniha se rázem mění na kriminální brak. Čtenáři detektivek nejsou žádní pitomci, takže na pultech je další propadák. Kupovat to může opravdu jen snob a hlupák. Takže malá nápověda na co se má PR knih Rowlingové zaměřit. ))


Zaujalo nás