weigl jiri

Vybraná pasáž z rozhovoru, ve kterém PhDr. Ing. Jiřím Weiglem, CSc velmi jasně a poučně definuje příčiny a důsledky odchodu Británie z EU, tzv. Brexitu (24.06.2016)

Jiří Weigl (1958) vystudoval ekonomiku zahraničního obchodu na Vysoké škole ekonomické v Praze a arabistiku na Filosofické fakultě Univerzity Karlovy. V letech 1990 – 1998 působil po boku Václava Klause jako poradce na ministerstvu financí a šéf poradců na úřadu Vlády ČR. V období let 2000 - 2003 pracoval jako výkonný ředitel Centra pro ekonomiku a politiku a v roce 2003 byl jmenován vedoucím Kanceláře prezidenta republiky. Tuto funkci opustil v roce 2013, kdy se stal výkonným ředitelem Institutu Václava Klause. Hovoří anglicky, arabsky, rusky a německy.


Mimochodem. Někde jsem četl, že stoupence Brexitu majdete hlavně na vesnici. Fakt na první pohled zřejmý i z mapy referenda. Typické anglické komunity totiž žijí své každodenní starosti a jsou jim ukradené pseudointelektuální kecy o multikulturalismu, starosti elit, herců či burz. Ano čtou bulvár pro pobavení, ale míra selského rozumu je na vesnici zatím větší jak ve velkých městech a v pravý čas se dokáže aktivovat. Díky jim snad ještě na britském ostrově zůstane kultura taková, jak o ní psal Karel Čapek v Anglických listech, o které píše Shaw, Chesterton, Agatha Christie, Doyle a mnozí další. (Mik Herman)