internet-kontrola
Světem obchází strašidlo jménem Putin. Každý den se z tisku, rozhlasu a televize dovídáme, co všechno tento tatíček car ve světě způsobil, co ovlivnil nebo co chtěl ovlivnit. Očividně je to jasný superman, který na rozdíl legendárního od hrdiny amerických komiksů vše činí pro vlastní prospěch ve snaze ovládnout celý svět.

Nejnovějším hitem je ovlivňování voleb využitím kyberprostoru. Údajná manipulace voleb amerického prezidenta je nyní rozšířena na dalších 25 voleb v celém světě. Putinovi hackeři zřejmě představují velice výkonnou a úspěšnou bojovou jednotku. Ale není tomu trochu jinak?


V uplynulém roce proběhlo ve světě několik volebních aktů, které překvapivě nedopadly podle předpokladů, průzkumů mínění a přání různých elit.
Volby na Filipínách, Brexit a především volba amerického prezidenta přinesly největší rozčarování elit. Tvrzení o hloupých bílých venkovanech, kteří nepochopili důležitost té správné volby, vyvolalo odezvu zklamaných výsledky voleb (Halík, Kocáb atd.). Podle nich ti, co nechápou složitost tohoto světa, by se voleb neměli účastnit. Velmi nebezpečná myšlenka v rozporu s demokratickou podstatou našeho státu, která proběhla bez jakékoliv pozornosti policie, ministerstva vnitra nebo justice.

V roce 2017 očekává Evropa troje důležité volby. Volby v Nizozemsku, Francii a nakonec nejdůležitější v Německu.
Elity by se nerady dočkaly neočekávaných výsledků, které by mohly pozměnit stávající systém. Říká se, že pokud by mohly volby něco změnit, byly by zakázány. Případy prezidentských voleb na Filipínách a v USA a případ Brexitu zřejmě nakonec nepřinesou podstatné změny, ale naznačily možnosti voličů a z pohledu elit nedokonalost volebního systému pro prosazování jejich zájmů. Proto je nutné něco změnit.

Činnost ruských hackerů a ruské propagandy, která údajně ovlivnila 25 volebních aktů v celém světě je dalším útokem na rovné demokratické volební právo, o které sociální demokracie bojovala od svého vzniku.
Cíl této kampaně vidím v prokázání, že pouze elity dokáží rozeznat nepřátelskou propagandu od skutečnosti, a tedy pouze ony jsou schopny provést správnou a odpovědnou volbu.
Poukazování na nemožnost ochrany kyberprostoru před nepřátelským vměšováním, propagandou a hackerskými útoky povedou k technickým změnám provádění voleb např. cestou elektronické volby po placených zabezpečených sítích. Tím bude značná část voličů odstavena od možnosti účastnit se voleb. Potom si menšina elit demokratickými volbami zajistí moc na hodně dlouho a změna bude velice obtížná.
Doufám, že se mýlím, a že slyším trávu růst. Velmi nerad bych se dočkal uskutečnění těchto černých vizí.


Zaujalo nás