brabec audioknihy
Vladimír Brabec (1934 – 2017), herec s nezaměnitelným hlasem, herec, jenž nám rozdával svou lásku k divadlu a k mluvenému slovu mnoho desítekl let.

K divadlu tíhl už od dětství, zpíval také v dětském sboru. Hned po válce hrál v Pražském divadle pro mládež Míly Mellanové – dnešní Akropolis (1946–1948, dětské divadlo), v roce 1953 pak absolvoval DAMU u profesorů Miloše Nedbala, Otomara Krejči a Radovana Lukavského, v ročníku studoval například s Petrem Haničincem, Vlastimilem Haškem, Josefem Zímou a Janou Štěpánkovou.
V roce 1980 obdržel titul zasloužilý umělec a v roce 1998 v Přelouči převzal Cenu Františka Filipovského za celoživotní mistrovství v oblasti dabingu.
Hrál přes třicet let v Národním divadle, hrál i v Hudebním divadle Karlín. Nesmrtelný muzikál My Fair Lady, v němž ztvárnil roli Pickeringa, dosáhl věhlasu i v dalekém Japonsku. Za svou roli Pickeringa v muzikálu My Fair Lady byl nominován na Cenu Thálie. Cenu však nedostal a není těžké si domyslet proč.

Třeba právě za velmi povedený seriál 30 případů majora Zemana. který i po dlouhých letech oslovuje diváky, ale nikoliv socialistickou propagandou, ale svou filmařskou kvalitou, hereckými výkony, svým  pohledem na dobu totality, kterou pozorní diváci mohou porovnávat s tou dnešní, která se nám znovu, pomalu klube na svět. Ve srovnání s bezduchými tv seriály např. Papouškové a spol. je 30 případů majora Zemana plnohodné dílo. To může potvrdit každý, kdo o umění tv filmů něco ví.

Tedy kromě zakomplexovaných rozsévačů nenávisti jako je paní Elšíková, teda paní LeFey, pan Maryško a jiní "duchaplní" experti.


Zaujalo nás