umeni loutky jiraskovi
Manželé Jiráskovi sbírají loutky přes 30 let. Představili je třeba v USA nebo v Číně. Účastní se řady výstavních projektů u nás i v cizině.
Mezi jejich prestižní výstavní autorské projekty patří zejména:
Dům plný loutek, Palác šlechtičen, Brno 1996, Full House of Puppets, Centro kulturistico Macau, Čína 1999, Česká loutka, Císařská konírna Pražského hradu 2002 a Česká loutka, Moravská galerie Brno 2003.

Na přelomu loňského roku (2018 – 2019) své loutky vystavili v Brně na hradě Špilberku a v roce 2019 vystavovali loutky na Chvalském zámku pod názvem: Umění loutky aneb od Kašpárků až po Spejbla s Hurvínkem.

Pokud jste nestihli výstavy můžete zakoupit knížku: Marie a Pavel Jiráskovi – Umění loutky – České historické loutky ze sbírky Marie a Pavla Jiráskových.
Je to kniha, která byla původně zamýšlena jako doprovodný katalog k výstavě, ale téma autory samo donutilo k dalším úvahám a vyprávěním a české loutce.
Dlužno také pochválit autora fotografií Karla Poneše a za grafickou úpravu Kláru Kvízovou, ReDesign. Tato krásná kniha potěší I laiky.

umeni loutky kniha

Oficiální anotace knihy:
Unikátní a svým rozsahem i zpracováním výjimečná publikace přináší výběr z nevýznamnějších exponátů ojedinělé, po více než třicet let budované sbírky loutek a rodinného a spolkového loutkového divadla Marie a Pavla Jiráskových. Ti jako erudovaní znalci historie českého loutkářství doprovodili knihu studií o vývoji českého loutkového divadla a každou fotografii loutky podrobnými texty o jejím původu, zpracování, typologii, včetně jejího uplatnění v divadelním repertoáru. Publikace splňuje jak vysoké nároky odborné veřejnosti, tak je svou čtivou formou a zejména bohatým ilustračním doprovodem přístupná laikům, potažmo všem milovníkům loutkového divadla, a lze ji vnímat jako poctu fenoménu českého marionetového divadla, které je chráněno jako součást nehmotného světového kulturního dědictví UNESCO.

Marie a Pavel Jiráskovi – Umění loutky / Manželé Jiráskovi / Vyd. Nakladatelství KANT, 2019


Zaujalo nás