Axelotl Roadkill hagemann
Aféra s populárním románem Axelotl Roadkill propukla naplno. Román plný sexu, drog a násilí rozvlnil hladinu konzervatívní německé literární kritiky, ale také popudil veřejnost.

Původcem této literární slátaniny je 17-letá Helene Hegemann,
která byla v médiích přetřásána jako "mladý zázrak německé kultury". Kniha se poprvé objevila v roce 2010 na literární soutěži a šokovala prý literární klritiky tím, co všechno se děje v berlínském podzemí, kde sex, drogy a násilí jsou hlavními identifikačnimi znaky přítomné mládeže. Těžko proto říct, zda některé zakomplexované literání kritiky okouzlilo téma nebo styl.
Každopádně ale včas vyšlo najevo, že naprostá většina textu je přejata z jiných zdrojů (knihy, časopisy, blogy) a to bez větší úpravy.

Helen Hegemann to však bez problému přiznala a označila se za propagátorku směru tzv. "intertextuality".
Sama pak vyzývá každého (komu samozřejmě chybí talent a schopnost vlastního myšlení) aby tak činil po ní. Román i autorka byli na poslední chvíli staženi z z literární ceny v Lipsku, kam byli nominováni. Paradoxní však je, že tato aféra knize velmi pomohla k prodeji a nakladatelství Strobu se vyplatilo vykoupit všechna práva na okopírované části v knize.

Takže nová cesta ke kopírování a skládání knih je otevřená. Jen nezapomeňte vybrat správné téma, které konzeravativní literární kritiky nadchne prostředím, o kterém nemají ani tušení. Sex, erotika etc, jsou velmi laciné témata, kterých se chytají i mladí autoři v Literární Akademii. Holt úspěch, který tuto společnost bezprecedentně ovládá není ani dobrý pán, ani sluha.


Zaujalo nás