noviny ceske

Je to už dávno, co Karl Kraus napsal ve své knížce Poslední dnové lidstva postřeh o rychlosti, s jakou se pomění strom, ve kterém ještě ráno zpívali ptáci, na noviny. Dnes bychom řekli na papír plný nejzbytečnějších výpotků, většinou podprůměrných pisálků.

Tak třeba prezident Zeman odpoví na otázku jedné studentky z jižní Moravy. Zeptala se:
"Dobrý večer, pane prezidente, já bych vám chtěla poděkovat za všechny občany České republiky, určitě všechny, protože někteří ani neví, kdo vůbec na Hradě sedí, jaká osobnost. Chtěla bych vám poděkovat, jakým způsobem vlastně svoji funkci vedete, a měla bych na vás otázku. Určitě víte, že se projednávala petice za odstoupení pana (předsedy vlády Bohuslava, pozn. ČTK) Sobotky a petice byla shrnuta ze stolu. Chtěla bych se zeptat, jakým způsobem vlastně mají čeští občané postupovat, protože jak víme, pan Sobotka určitě nestojí za českým národem, ale proti němu."
Prezident Zeman, s ironií a humorem sobě vlastním, odpověděl takto:

"Chcete-li se zbavit jakéhokoli politika, prezidenta nevyjímaje, je k tomu jediná demokratická cesta - a to jsou svobodné volby, které v daném případě budou za rok. Vypadáte mladě, takže roku 2017 se zcela určitě dožijete. A pak existuje nedemokratická cesta - a ta se jmenuje kalašnikov."

Následoval velký potlesk v sále, evidentně lidi pochopili co a jak prezident řekl. Ale během několika hodin začali své rozhořčení projevovat méně zdatní politici a noviny začaly hystericky tisknout titulky, aniž by se kdekoliv objevila snaha pochopit co a jak prezident řekl. S výjimkou snad jen Parlamentních Listů.
"Dienstbier: Zeman pomáhá vytvářet podhoubí pro fašizaci Česka" (Deník) "Zeman podporuje fašizaci Česka, překročil veškeré meze, řekl Dienstbier" (IDnes). Populární právník Tomáš Sokol evidentně nechtěl pochopil jasný prezidentův apel na demokratické řešení problémů a odpovídá:  
„Podle mého názoru, který jsem konzultoval s některými lékaři, pan prezident – možná v důsledku nemírného pití, možná v důsledku něčeho jiného – vykazuje chvilky, kdy se pohybuje na hranici senility nebo nějaké organické poruchy mozku. V některých chvílích se chová nenormálně. Já ho tedy považuji za nemocného a nehodlám to nijak komentovat,“ (PL, 27. 1. 2016 8:18)

Vrchol všemu dal člen rady ČT Zdeněk Šarapatka, který podal za tuto odpověď na prezidenta trestní oznámení. Nutno dodat, že zmíněný pán se údajně živí jako moderátor a novinář. Toto spojení se mi zdá víc než průzračné. :o) Inu komu není  dáno ... V lidové mluvě se podobnému chování říká "Užitečný idxxt".

Nu, co dodat. Novináři opět předvedli klasickou ukázku, jak se hystericky překrucují fakta. Tentokrát velmi hloupě.

Podívejme se, co napsal novinář Karl Kraus ve své knížce Poslední dnové lidstva (1933). Stojí to rozhodně za zamyšlení.

Touha zjistit přesně, jakou dobu potřebuje strom v lese, aby se přeměnil na noviny, podnítila jednoho majitele papírny v Harzu k zajímavému experimentu. V sedm hodin třicet pět minut dal v lese sousedícím s továrnou porazit tři stromy, u nich dal oloupat kůru a poté dopravit do celulózky. Přeměna tří kmenů na tekutou dřevěnou hmotu proběhla tak rychle, že už v devět třicet odjížděla z továrny první role tiskárenského papíru. Tu roli dopravil automobil neprodleně do tiskárny jednoho deníku vzdálené čtyři kilometry a už v jedenáct hodin se noviny prodávaly na ulici. Tudíž trvalo pouze tři hodiny a dvacet pět minut, než se čtenáři dozvídali nejnovější zprávy na materiálu pocházejícím ze stromů, na jejichž větvích ptáci ještě zrána pěli své písně.

 


Zaujalo nás