zeman karel reziser animator

Memorandum o tříleté spolupráci na projektu Čistíme svět fantazie v Karlových Varech bylo zahájeno dne 7.7.2014 mezi Českou televizí, Nadací české bijáky a Muzeem Karla Zemana.


Cílem je digitálně zrestaurovat tři vybrané české filmy ze Zlatého fondu české kinematografie z produkce Karla Zemana. Jako první projde digitální obnovou film Vynález zkázy, následovat budou snímky Baron Prášil a Cesta do pravěku. V plánu je zrenovovat každý rok jeden film. Nejde o vydání nové, modernější verze filmu, ale o identické napodobení originálu, vytvořené na základě původních filmových negativů a jejich kopií.

Garantem finanční stránky digitální obnovy filmů je Nadace české bijáky, která se od roku 2012 podílí na restaurování největších klenotů české kinematografie. Na svém kontě má již tři úspěšně zrestaurované snímky. Premiéra posledního z nich – legendární protiválečné komedie Ostře sledované vlaky režiséra Jiřího Menzela – proběhla na MFF Karlovy Vary 2014.

Filmy byly restaurovány ve společnosti UPP, která má v tomto oboru řadu zkušeností. Restaurovala například takové skvosty české kinematografie jako Markétu Lazarovou, Hoří má panenko, Všechny dobré rodáky, několik filmů Jana Švankmajera, cyklus dokumentů Jana Špáty a řadu dalších.

Světová premiéra digitálně restaurované verze Vynálezu zkázy proběhla v roce 2015. Snímek byl uveden u příležitosti světové výstavy Expo 2015, kdy projekce navíc doprovodila výstava v Turínském filmovém muzeu.

Restaurátorské práce filmu Baron Prášil z roku 1961 se dočkaly ocenění, když britský tisk zvolil jeho obnovenou verzi nejlepším zrestaurovaným titulem roku 2017.

Více informací o digitlizování strých filmů: http://www.bijaky.cz/
Dále:
Kouzelné Muzeum Karla Zemana kde se focení přímo doporučuje!
Karel nebo Zeman? Světový je jen jeden – Karel Zeman


Zaujalo nás