ceska televize nejlepsi reklama
Josef Provazník sepsal otevřený dopis Marku Wollnerovi a klade mu mnoho otázek ohledně zpravodajství České televize. Pozastavuje se nad dvojím metrem veřejnoprávní instituce a uvádí mnoho konkrétních příkladů.


Vážený Marku Wollnere,

předem se omlouvám, že Vám píši s téměř čtrnáctidenním zpožděním, ale dříve to opravdu nešlo. Přibližně před dvěma týdny jste se vysmál v jedné facebookové diskuzi tomu, že jsem Vás a Vaše kolegy z České televize obviňoval z manipulace veřejnosti. Nuže, pojďme si to v rámci tohoto otevřeného dopisu trochu rozebrat.

Začít můžeme "dvojím metrem", se kterým přistupujete k domácím i zahraničním politikům a jejich voličům. Tento dvojí metr má samozřejmě mnoho společného s manipulativním jednáním.

Promítněte si sám zpětně, jak Česká televize ve svých zpravodajských i publicistických pořadech přistupovala například v době amerických voleb k jednotlivým kandidátům. Zvolený tón, dikce, výběr hostů, používané "argumenty" ve prospěch Hillary Clintonové a naopak v neprospěch Donalda Trumpa. Vzpomínáte si? Aspoň trochu? Přihořívá?

Ani nezávislému divákovi nemohlo být po prvních několika minutách sledování nejasné, pro jakého z prezidentských kandidát bije Vaše"pokrokové/proevropské/tolerantní/liberální/politicky korektní" srdíčko. Uplatňování dvojího metra se bohužel v případě České televize týká prakticky všech probíraných témat.

Opravdu si není možné nevšimnout, jak odlišně Vy a Vaši kolegové přistupujte k těm, kdo sdílí Váš světonázor a k těm, kdo si dovolují mít jiný pohled na věc. Česká televize je pyšná na svoji údajnou objektivitu, ale ta byla dávno překryta, bohužel pro stále ještě mnoho občanů ČR neproniknutelným, prachem propagandy a manipulace.

Česká televize již dávno není veřejnoprávní institucí, která má zprostředkovávat poplatníkům koncesionářských poplatků dění v tuzemsku a zahraničí. Česká televize se stala orwellovskou institucí, který sama realitu vytváří, překrucuje a upravuje k obrazu svému.

Nevolil jsem SPD ani Piráty, ale ani mě nemohlo uniknout, jak neobjektivně ČT k oběma těmto stranám přistupuje. Zatímco SPD je pro Vás a Vaše kolegy synonymem pro extremismus, hloupost, lži a podvody, Piráti naopak etalonem demokracie, slušnosti, pravdy a lásky.

Vy sám si v Reportérech hrajete na investigativní Mekku české žurnalistiky, ale kdy jste v České televizi vedle dehonestování, vysmívání se a nálepkování (když je právě toto váš styl) SPD pustili do toho samého v případě Pirátů? Nemáte snad informace, které jsou veřejně dostupné a neměl by být problém z nich sestavit kriticky laděnou reportáž?

Čas na sestavení "kritické" (přeloženo: manipulativní) reportáže máte jen v případě, že můžete nějakým způsobem poškodit mediální obraz svých neoblíbenců. Mezi ty, například zmiňovaní Piráti nepatří, tak se nemají ze strany ČT čeho obávat.

Skutečně nevíte, že předseda Pirátů Ivan Bartoš před třemi lety podepsal protiizraelskou petici, kterou lze nepochybně označit za antisemitskou? Pokud mezi řádky tvrdí ČT, že kritici amerického filantropa maďarského původu George Sorose jsou antisemité, co je potom Ivan Bartoš?

Bartoš konkrétně podepsal petici proti konání Dnů Jeruzaléma v Plzni, kterou vedle něj podepsali již jen propalestinští "aktivisté" (kdyby šlo o podporovatele například Geerta Wilderse/Marine Le Penové, označili byste je ve svém žargonu za extremisty, viďte?) a vedle nich také trockista Petr Uhl nebo tehdejší šéf Zelených Matěj Stropnický.

Opravdu nikdo v ČT neví, že si Ivan Bartoš pozval na svoji svatbu trockistu Jana Májíčka, který se veřejná hlásí k podpoře Hizballáhu? Co by se asi stalo, kdyby si takový Tomio Okamura spol. pozvali před lety na svoji svatbu či oslavu narozenin třeba Tomáše Vandase? Udělali byste na toto téma hned několik reportáží a žili z toho další rok. Že mám pravdu, vy šibale?

Skutečně Vám a vůbec celé České televizi uniklo, že se Ivan Bartoš osobně zúčastnil demonstrace Antify, která je v některých státech USA považována za extremistickou organizaci, která byla založena německou Komunistickou stranu a jejíž současní příznivci se neštítí používat proti svým odpůrcům násilí?

Mám věřit tomu, že investigativci Vašeho věhlasu nezaznamenali, že Piráti oficiálně podporovali ilegální zábor Kliniky? Co kdyby podporovali porušení zákony politici z SPD/ANO/ODS? Také byste to přešli okázalým ignorováním, nebo byste na tom naopak postavili deset dalších reportáží? (Odpovězte ANO/NE)

wollner premier izrael

A ještě mám pár dalších otázek....

Kdy se budete v Reportérech věnovat rozkrývání vazeb a financování v neziskovém sektoru? (Zcela konkrétně se můžete podívat na Centrum pro média, ekologii a demokracii, kterou tvoří známá jména, jak je například Saša Uhlová nebo Jakub Patočka. Tato neziskovka získala téměř 600 000 Kč od Ministerstva vnitra v době, kdy jej řídil Milan Chovanec z ČSSD, tehdy stranický kolega Patočky. Podobných tipů mám víc. Stačí se ozvat)

Je správně, že se věnujete kauze Čapí hnízdo, kde jde asi o 50 milionů korun. Ale do různých nevládních neziskových organizacích odešly za poslední roky desítky miliard dolarů. Opravdu s těmito finančními prostředky bylo vždy příkladně naloženo?

Kdy se budete také věnovat ombudsmance Anna Šabatová, která po kauze „Barbora Škrlová“ porušila zákon zjevně i v kauze „ředitelka Kohoutová“?

Kdy se v Reportérech dozvíme něco o multikulti projektech, které se doslova valí na školy po celé zemi a stojí za nimi právě neziskovky? (Nemáte ani ty nejmenší obavy, že vedle údajné osvěty jde o propagandu a manipulaci? Nebo to máte hozené tak, že manipulace se dopouštějí jen euroskeptici, kritici liberální přistěhovalecké politiky atd. ?)

Kdy se v Reportérech dozvíme něco o střetu zájmů v rámci novinářské branže? (Začít můžeme Vaši bývalou kolegyní Danielou Drtinovou, která nyní působí v DVTV coby nezávislá novinářka, ale zároveň také „sedí“ ve Správní radě Nadace Open Society Fund Praha George Sorose)

Kdy se v Reportérech vedle platů poslanců dozvíme také něco více o platech manažerů ČT?

Mám na Vás i další otázky...

Proč je pro Vás levicový extrémismus jen neškodným "aktivismem", ale kritika Evropské unie a liberální přistěhovalecké politiky "krajně pravicovým extremismem"? Chybí Vám vzdělání a nejste schopni se v těchto pojmech orientovat, nebo jde pouze o to, že podobným nálepkováním můžete ze společně diskuze snadněji vyloučit ty, se kterými nesouhlasíte?

Proč jste při oslavách vzniku Polska nazývaly těch 200 000 lidi v ulicích Varšavy „nacionalisty“?

Ale zdaleka nejde jen o americké prezidentské volby, migrační krizi, Piráty a SPD, brexit, případný czexit atd. Prakticky z každé reportáže České televize je poznat, kdo podle autorů takové reportáže představuje stranu "DOBRA" a kdo stranu "ZLA". Kdybyste aspoň svoji propagandu dělali profesionálně. Možná bych si ji potom ani nevšiml a nemusel Vám psát tento dlouhý dopis.

Veřejnoprávní služba v podání České televize bohužel zahrnuje jen uplatňování dvojího metru, pokrytectví, hon na čarodějnice, falešné moralizování, šíření manipulace a propagandy (propalestinské, promultikulturalistické, protitrumpovské atd.) která je založena na politické korektnosti).

Veškerou kritiku Česká televize její vedení, zaměstnanci a příznivci odbývají starým dobrým nálepkováním těch, kteří kritiku vznášejí. Jednou jsme "krajní pravičáci", jindy "extremisté", ondy zase "populisté". Zapomenou nesmím ani na v posledních letech oblíbenou nálepku "Putinův služebník", "proruský troll" nebo "ten, kdo šíří Fake News". A jistě jsou ti kritici ČT také nevzdělaní obyvatelé venkova. Na to bych málem zapomněl.

Zatímco před rokem 1989 byli odpůrci režim označování, ve snaze umlčet je a znevěrohodnit v očích veřejnosti, za "agenty imperialismu", dnes se nepohodlní kritici ČT/EU/migrační politiky atd. označují za "agenty Kremlu". V českém veřejném prostoru se tak objevili udatní bojovníci, kteří odhalují ruské agenty.

Jedním z nich je i nedostudovaný samozvaný bezpečnostní analytik a rovněž bývalý gay pornoherec Jakub Janda, vedle kterého jste nedávno seděl při jakési diskuzi, kde jste bok po boku procítěně hovořili o manipulacích, propagandě a dezinformacích. Vzhledem k výše uvedenému uznávám, že na tato témata jste odborníci.

Přijde Vám ale košer sedět, coby zástupce veřejnoprávní instituce, vedle oportunisty a prospěcháře Jandy, který masturboval před kamerou?

Přijde Vám v pořádku sedět vedle člověka, který společně s dalšími vytváří seznamy údajných dezinformačních serverů ve snaze umlčet nepohodlné názory?

Pokud nebyly v pořádku seznamy Adama A. Bartoše, jsou v pořádku seznamy Jandy?

Je to se mnou těžké, stále mě napadají nové a nové otázky. Odpusťte mi to, ale jsem zvídavý člověk. Když už jste tím odborníkem na dezinformace, mohu mít ještě úplně, ale opravdu úplně poslední tři otázky? Předem děkuj za laskavost a tady jsou:

Je pravda, že při vystoupení z EU bychom platili "tisíc miliard", jak tvrdil/strašil bývalý poslanec za KDU-ČSL Ivan Gabal? Nebo je to dezinformace?

Je pravda, že bychom po czexitu klesli na úroveň Běloruska, jak tvrdil/strašil ekonom UniCreditu Pavel Sobíšek? Nebo je to dezinformace?

Je pravda, že po odchodu ČR z Evropské unie by přišel o práci každý šestý občan, jak tvrdil/strašil bývalý státní tajemník pro evropské záležitosti při Úřadu vlády ČR Tomáš Prouza? Nebo je to dezinformace?

Dál už se Vás na nic ptát nebudu. Slibuji! Nerad bych, abyste si připadal jako u výslechu. Klást otázky a vynášet soudy samozřejmě můžete jenom Vy. Jste přece „nezávislý“ novinář, viďte? A už se blížíme k závěru, tak to ještě chvíli vydržte....

Vraťme se k té „ošklivé zlé“ kritice, která se na ČT tak „nespravedlivě“ zaměřuje...

Vedle označování kritiků ČT za Putinovi agenty či „komouše“ se vždy rozpoutá za pomocí spřízněných scénáristů, režisérů a lidí z umělecké branže hysterická kampaň, podle které chtějí „zlé síly“ České televizi zničit a tím pádem také zničit naší mladou demokracii. Tento falešný argument se objevuje se železnou pravidelností již několik let. Jako by snad Česká televize stála nad zákony a byla jakousi svátostí, které se lze pouze uklánět a držet ústa a krok.

Ale jinak můžete být v klidu, mně osobně nejde o zrušení ČT. Na rozdíl od Vás, rádobybytostného demokrata, mi nevadí, když ve veřejném prostoru zaznívají různé názory a nemám je zapotřebí nazývat "dezinformačními" jenom proto, že jsou odlišné od mého pohledu na věc.

Pouze si přeji, aby ČT přestala svůj světonázor šířit za mé peníze a z pozice veřejnoprávní instituce. Opusťte pohodlný veřejnoprávní status a vzhůru do konkurenčního boje s dalšími televizemi! Televize s tak schopnými (proevropskými, tolerantními, politicky korektními atd.) moderátory, reportéry, investigativci a manažery se jistě dokáže obejít bez mé podpory, co říkáte?

Děkuji za pozornost a zůstávám s pozdravem.

Josef Provazník, občan ČR, nedobrovolný poplatník koncesionářských poplatků

Převzato: http://www.nastvanematky.cz/proc-politici-stale-mlci-k-aktivismu-neobjektivnosti-ceske-televize


Zaujalo nás