hollar vystava

Památník národního písemnictví připravil ve spolupráci se Slovenskou národní galerií v Bratislavě unikátní virtuální projekt, v němž představí soubor volných grafických listů jednoho z nejvýznamnějších barokních rytců 17. století.

Kolekce leptů Václava Hollara bude pod názvem Wenceslaus Hollar Bohemus – Řeč jehly a rydla v plné tiskové kvalitě zcela ojediněle poskytnuta veřejnosti od 2. listopadu 2017 na stránce
http://e-vystavy.pamatniknarodnihopisemnictvi.cz/

V České republice je poprvé Památníkem národního písemnictví zpřístupněna významná sbírka děl Václava Hollara, obsahující kolem 200 grafických listů, a zcela ojediněle poskytnuta veřejnosti k volnému užití.

Jde o první část virtuálně dostupných výstav z našich fondů, kterou v nejbližších letech doplní další díla známých umělců ze sbírky PNP.

Hlava starce podle Leonarda da Vinci 1645 web
Hollar / Hlava starce podle Leonarda da Vinci / 1645

V roce 2017 si připomínáme několikerá výročí Václava Hollara, jednoho z nejvýznamnějších evropských barokních grafiků a kreslířů, který zasvětil svůj život ryteckému zobrazování harmonických námětů v neklidném válečném období 17. století.

V roce 2017 uplyne 410 let od Hollarova narození, 340 let od jeho úmrtí a 390 let od doby, kdy jako dvacetiletý umělec opustil svou rodnou Prahu a natrvalo odešel do ciziny. Během svého tvůrčího období vytvořil kolem 400 přípravných kreseb a 3000 leptů, jež se staly středem pozornosti mnoha evropských i mimoevropských sběratelů a kulturních institucí.

Právě k těmto výročím připravil Památník národního písemnictví výjimečnou možnost stáhnout si oblíbené lepty od Václava Hollara.


Zaujalo nás