reading ctenarstvi

Američtí vědci zjistili, že čtení prodlužuje život. Jak uvedl v září 2016 Social Science & Medicine na vzorku 3635 lidí se ověřilo, že ti, kteří čtou aspoň půl hodiny denně knihy (ne časopisy etc.) se dožívají o dva roky déle než nečtenáři. Z dalších výsledků vplývá, že  lidé, kteří četli déle než 3,5 hodiny týdně, umíralo o 23% méně častěji, kdežto lidé, kteří četli méně než 3,5 hodiny týdně, umírali jen o 17% méně častěji etc.


Zdá se vám to pistomé? Mně taky. Třeba klasický začátek: "američtí vědci zjistili". Tomu jsme se smáli už za socialismu, stejně jako když soudruzi v SSSR vymysleli nebo soudruzi z NDR udělali chybu.
Vzpomněl jsem si na babičku, která měla jen základní vzdělání, ale byla sečtělá a měla selský rozum. A často mi říkala, že čtení dobrých knih podporuje a trénuje myšlení, zbavuje stresu, protože člověk získává čtením mnohem víc zkušeností o různých životních situacích a má tak mnohem víc povědomí o jejich řešení. Čtením rozumně uvažujících autorů si vždy získáme nadhled nad spoustou pitomostí a jsme schopni nacházet mnoho rozumných souvislostí. Často si myslím, že např. mnozí novináři či politici určitě málo čtou.

Lidé, kteří nečtou, dutě zní, protože mají duté hlavy, říkávala babička. Pravda, čím méně kvalitních informací, tím menší schopnost řešit jakékoliv situace.
Z dobrých knih jsme schopni získat kvalitnější informace, protože komunikujete z moudrými a vzdělanými autory. Nečtenářům, konzumující různé povrchní články v novinách a na internetu, kde se pracuje především s emocemi, ale ne se samotnou podstatou problémů, zůstávají jen ty duté emoce. Vždyť i v televizi se nedočkáte základní zpravodajské informace delší jak tři minuty a všechno, co je delší je pak ideologicky zpracováno tak, aby i blbec pochopil, co pochopit má a nedostal příležitost myslet. U čtení máte naopak času kolik potřebujete. Nic vám neutíká, nic nepřebíjí vaše zamyšlení.

Takže je logické, že skuteční čtenáři se dožívají vyššího věku, protože disponují kvalitnějšími informacemi a tudíž jsou schopni přijmout kvalitnější řešení, týkající se jejich životů. To, co prodluže život je kritické myšlení a ne čtení kdečeho. Na to nepotřebujete žádné průzkumy.
Na tom průzkumu mě ani neděsí, že američtí vědci nebrali v potaz kvalitu čtení, ale že nebrali v úvahu kvalitu životospávy, která je nejdůležitějším kritériem délky života. To už je jak u blbců na dvorku.
Pofiderní závěry mě tak přivádějí na myšlenku, že šlo jen o klasické splnění podmínek nějakých grantů, (asi Evropských fondů), protože četbou nasládlých či dokonce masochistickcý erotických románků nebo stresujících hororů či jiných podobných zhovadilostí těžko budeme mít kvalitnější život.

Myslím, že každému soudnému člověku je zřejmé, že problém delšího života není v samotné četbě, jak tvrdí američtí vědci, ale schopností nebo spíš umění vybrat si kvalitní knihu neboli informace a schopností změnit zásadním způsobem svoji životosprávu.
O tom ale výzkum samozřejmě nebyl. Důležité je totiž knihy nakupovat a k tomu se hodí jakýkoliv pitomý průzkum. Koneckonců i v Česku je jich víc než dost. A věří jim hlavně nečtenáři a různí pochybní aktivisté čtenářství. Ti hlavně a že jich někdy mezi "novináři" je, co?

Datový zdroj: Science Direct


Zaujalo nás