hampl prolomeni hradeb kniha
Když zakázali JUDr. Kláře Samkové předem nahlášenou besedu v litoměřické knihovně, zdálo se, že šlo o mimořádný exces.

Bohužel svévolné cenzorství ředitelů a ředitelek knihoven se nám rozrůstá. Právě nám došel mail o další cenzuře v liberecké knihovně a je to skutečně výživné čtení o stupidním chování ředitelky knihovny. Viz. text.
Zde bych si ještě dovoli citovat kratičkou definici stupidity podle prof. Koukolíka, aby bylo jasné, proč používám tento termín.

Stupidita není hloupost, stupidita není nevědomost, stupidita není omyl ani nedostatek informací. Stupidita je rozpad zpětné vazby mezi chováním a prostředím, podmíněná rozpadem takzvaných schémat. Schémata jsou poznávací programy určené k řešení problémů. Jenže úspěšné poznávací programy z minulosti vůbec nemusí být úspěšné při řešení zcela nových problémů.

Text k zákazu besedy knihy Petra Hampla Prolomení hradeb:

Vážení přátelé,

dovolte mi Vás informovat o bezprecedentním cenzorském zásahu v Krajské vědecké knihovně v Liberci. Jako spolek Naštvané matky jsme začátkem dubna oficiálně požádali o možnost uspořádat v prostorách knihovny besedu nad knihou Petra Hampla Prolomení hradeb. Vyplnili jsme řádně formulář a bylo nám vyhověno. Vytiskli jsme letáky a začali jsme na akci v Liberci zvát občany.

Dnes nám ovšem přišel mail tohoto znění:

Je mi líto, ale Vaši plánovanou akci o knize p. Hampla rušíme. Obsah knihy a názory, které jako "Naštvané matky" prezentujete na FB, se neslučují s názory zastávanými knihovnou. Omlouvám se, že je to takto na poslední chvíli, ale byla jsem delší dobu v zahraničí a neověřila jsem si řádně všechna fakta.

S pozdravem B. Konvalinková, ředitelka
Krajská vědecká knihovna v Liberci

Takto otevřený cenzorský zásah na poslední chvíli jsme nečekali a považujeme ho za naprosto skandální. Věříme, že budete informovat své čtenáře, posluchače, či diváky - aby měli možnost k takovému postoji zaujmout stanovisko. Źijeme skutečně v zemi, kde se otevřeně cenzuruje za názory? Považujeme za důležité, aby se o způsobech vytlačování některých postojů z veřejného prostoru diskutovalo.

Eva Hrindová / Naštvané matky, z. s.
http://www.nastvanematky.cz


Zaujalo nás