respekt dezinformace fejk
Pohled na "oceněné" knihy Magnesie Litery 2018 je spojený ze smutkem, že z dlouholetého pokusu o literární cenu se definitivně stala ideologická cena jak za hlubokého socialismu. Vítězná slátanina roku Taberyho z Respektu to jen zpečetila. Znovu se potvrzuje, ze se jedná většinou o ceny kamarádů, kteří mluví jen s kamarády.
Ne nadarmo se říká, že hloupost projevuje dvojím zpùsobem: buď mlčí, nebo je výmluvná. Zde ale přímo řve. Ne nadarmo se říká, že kniha kandiduje na Fejkbooks roku.

Z rozhovoru na P listech s Jiřím Jírovcem vybíráme pasáž týkající se této knihy...

Parlamentní Listy:
Šéfredaktor Respektu Erik Tabery, vnuk herce a legionáře Zdeňka Štěpánka, sepsal knihu Opuštěná společnost. V ní třeba napsal: „Připustil by někdo před lety, že prezident jmenuje vládu bez ohledu na vůli parlamentu? Že bude v rozhlase říkat slova, která se člověk stydí i napsat? Že bude chtít vylučovat postižené děti ze škol? Že bude tvrdit, že se v Číně musíme učit, jak stabilizovat společnost? Že odmítne dodržovat ústavu? Uměl by si někdo představit, že vicepremiér popře romský holokaust? Nejčastější reakce na podobné výroky znějí: to jsou jen bonmoty, to jsou jen slova. Ale jsou to právě slova, která mají potenciál měnit svobodné společnosti v totalitní. Nejdříve se otráví veřejný prostor a následně se zbraně zdají už jako nevyhnutelné řešení. Někdy ani ty nejsou potřeba ke změně systému.“ Ostatně podtitulek knihy je Česká cesta od Masaryka po Babiše. Jak vnímáte zmíněné myšlenky novináře Taberyho?

Odpovídá Jiří Jírovec:

Taberyho nelze brát vážně. Nemá rád Zemana ani Babiše, tak se do nich s chutí pouští. Není to padni komu padni, protože jinak by musel kritizovat i demokracii první republiky, kde tehdejší moc mezi sebe taky jen tak někoho nepustila. Musel by kritizovat Havla, který personální politiku rovněž ovlivňoval. Vládu ani její složení parlament neurčuje. Ministry navrhuje premiér a jmenuje prezident. Kdyby musel odklepnout vše, co mu na Hrad přijde, byl by zbytečný.

Pokud jde o jazyk, prezident občas používá slova, která jsou v populaci naprosto běžná. Můžeme se dohadovat o tom, do jaké míry se hodí do veřejného prostoru, ale ona v něm přece jsou. Běžte se podívat na jakýkoli bezvýznamný fotbalový zápas. Zeman tuto nedílnou část jazyka používá s určitým záměrem, ne proto, že je sprosťák a mluví jako dlaždič.

Ve hře Akt je scéna, kdy si Smoljak vzpomene, že si pamatuje malířský stojan. Matka Žílová mu říká: „Pojď sem, podívej se na tu čmáranici inkoustovkou, kdo si myslíš, že to taťkovi udělal a kdo byl za to bacanej?“ A Weigl k tomu suše dodá: „Tos mě tenkrát nasral, kamaráde!“. Publikum se vulgarismu srdečně směje, protože chápe, proč byl použit.

Zemanovi se vyčítá, že při návštěvě Číny řekl, že se tam přijel (po)učit, jak se stabilizuje společnost. Tabery zjevně nechápe, že není jednoduché ukočírovat zemi, která má skoro 1,5 miliardy obyvatel. Je to zem, která se od doby, kdy měl občan jedny montérky na rok a misku rýže na den, změnila v ekonomickou velmoc. Je to stát, který je i etnicky rozrůzněn.

Taberyho výrok, že vicepremiér popřel romský holokaust, se blíží lži. Babiš řekl, že Lety nebyly koncentrační tábor. Tento termín je příliš spjat s uspořádáním typu Osvětim: Nádraží, rampa s Mengelem, selekce a krematorium. Lety byly původně pracovní tábor, který měl oddělit nepřizpůsobivé živly a lidi, kteří žijí cikánským způsobem, od „slušné“ společnosti. Seznamy těchto lidí existovaly již od konce dvacátých let. Teprve později se Lety změnily na tábor koncentrační, ale jen ve smyslu shromažďovacího prostoru, ze kterého byli vězňové odváženi k vyhlazení.

Zdroj>>>

tabery respekt cenzura

klaus ml tabery soud deti


Zaujalo nás