dehonestace statnich symbolu

Sledujeme to už dlouho. Národní, státní symboly se zesměšňují, objevují se tendence jim dávat jiný právní význam a snížit jejich důležitost v očích veřejnosti. Všeobecný eurotrend likvidace národního podvědomí se šíří po celé Evropě jako novodobý mor.

Po neobyčejně stupidní akci nedovzdělanců Ztohoven a puberťáckým poničením státní vlajky se objevili funkcionáři olympioničtí v čele s Jiřím Kejvalem s tím, že je třeba změnit naši národní hymnu. A vytvořili pro ten účel něco příšerného. Naštěstí disharmonické Bokovo dílo jak odborná, tak laická veřejnost nekompromisně smetla a uzavřela tak pitomou i zbytečnou diskusi.

Státní symboly České republiky jsou podle zákona 3/1993 Sb. tyto:
velký státní znak České republiky
malý státní znak České republiky
státní barvy České republiky (trikolóra)
státní vlajka České republiky
vlajka prezidenta České republiky (dříve prezidentská standarta)
státní pečeť České republiky
státní hymna České republiky – Kde domov můj? (první sloka)

V červnu 2018 vytvořila podivná skupina výtvarníků kolem Alana Záruby na UMPRUM nový design dresů hokejové reprezentace přesně v duchu výše napsaného.
Místo českého názvu Česká republika se objevuje Czech republic. Místo národního symbolu lva se objevuje nově zpracovaný symbol německého orla, který se velmi podobá symbolu orla firmy Scania. Nehledě k tomu, že estetický působí design lacině, asi jako obal na nemastné oplatky.
Je třeba taky zmínit, že hlavním designérem celého projektu byl Tadeáš Drahorád a kreativní agentura Go4Gold. Dohled nad rebrandingem měl Alan Záruba, učitel z vysoké školy uměleckoprůmyslové a bratr šéfkomentátora ČT sport Roberta Záruby, který logo tak vehementně chválí.

hokej dres chech republic ceska rapublika

Co tímto paskvilem chtějí hokejoví funkcionáři říct hokejovým fanouškům?
Už nejsme hrdí na naši češtinu, na Česko ani Českou republiku, podle symbolu možná patříme pod Německo. Přestaňte fandit národnímu týmu, který podle dresu národním týmem už není.
A to, že slovutní grafičtí designéři jsou ochotni okopírovat symbol firmy bez studu a hany svědčí o samotné klesající kvalitě celé UMPRUM.

Jsem opravdu zvědavý na veřejnou diskusi.
Zatím to vypadá, že většině lidí se jeví nový nápad hokejových funkcionářů jako jedna velká ošklivost, morální i grafická, která se má asi zalíbit eurohujerům, jako výsměch stoletému výročí založení naší republiky.


Zaujalo nás