anglictina versus cestina

Je sice neděle, ale ve vzduchu je už jaro, a jelikož na práci kolem domu to ještě není, sbalil jsem nádobíčko a vyrazil do práce. K zákazníkům to mám často i přes sto kilometrů, a tak projezdím světa kraj. Příroda se zatím nesměle probouzí a já se kochal při jízdě jak pan doktor z Vesničky střediskové.


Míjel jsem kupu upoutávek (to jako bilboardů) kolem silnic, viděl jsem nápisy na domech, obchodech, pouličním osvětlení. Na autech i na oblecích lidí procházejících se ulicemi měst i vesnic.

A tu jsem si uvědomil jednu věc. To by se jeden skoro dřív uchlastal k smrti, než by našel jeden český název!
Dříve měl zámečník nade dveřmi nápis ZÁMEČNICTVÍ. Dnes tam visí METALSYSTEM či LOCK.Když jsem před čtvrt stoletím zajel pro naftu na pumpu, jel jsem na BENZÍNKU. Dnes je to samý EUROIL, OMW, SHELL apod.
Pro chleba jsme chodili do Koloniálu nebo jednoduše do Potravin či Jednoty. Dnes nade dveřmi velkým neonovým písmem i do noci svítí COOP, KAUFLAND.
Prodejna s koly se honosí  názvy typu BIKE WORLD, SHOP-BIKE, EURO-BIKE, PMBIKE  aj.
Papír a tužku dětem do školy dnes koupíte v McPen, v ARUNDO TRADING, PAPERDREAM a oblečení v mrakodrapu s logem ve stylu Fashion company, Hi-Tec, Highland nebo něco na ten způsob.
Zboží již nepřeváží Pepa Soukal - autodoprava, ale to je samý Euro transport, Transport & Spedition, World Transport apod.
Dnes se už dokonce ani demonstrace v Čechách neobejde bez anglicky psaných hesel!!!

Kdyby se jeden po letech probral z kómatu, bez anglického slovníku by si nebyl schopný koupit ani rohlík.To je, do paďous, anglický název firmy záruka kvality a prosperity? Nebo je čeština něco podřadného, za což je ve světě obchodu, pardón byznysu, třeba se stydět?
Nemám nic proti cizím jazykům ani proti sbližování národů, ale nemyslím si, že by platilo - čím více cizácký názvů (pokud možno velkým písmem se stroboskopovým efektem), tím lepší jsi podnikatel/firma.

Zdroj: http://myslenkyocemkoli.blogspot.cz/


Zaujalo nás