deti hazard automaty

V Česku je 450 společností, které mohou bez problémů podnikat kdekoliv. Na jeden výherní automat je u nás 116 lidí, zatímco ve Francii je to 18.000 lidí. Novela zákona je stále fikce a jen pár politiků se snaží o prosazení nového zákona, který by rázně tuto omezenost ve společnosti potlačil na minimum.


Starostové obcí ani měst nemají v ruce žádný zákon nebo nařízení, kterým by sami mohli zamezit existenci heren a herních automatů ve svých obcích a městech. Nebezpečí, zvláště pro mladistvé, je zcela evidentní, kontrola je slabá a případné pokuty za hraní mladistvých v hernách je směšná. Dopad na společnost začíná být katastrofální a je jedním z mnoha obrazů, kterou se Česko zařazuje mezi banánové republiky.
A to se nabavíme o narůstajícím internetovém hazardu, který už není vůbec kontrolovatelný.

Eric Best upozorňuje na podivný nárust hazardu v ČR a poukazuje na možný důvod, proč politici nejeví o problém žádný zájem:
Ve zprávě pro vládu Hazardní hraní v České republice, zveřejněné v roce 2014 se uvádí, že 25-40% dospělé české populace se v uplynulých 12 měsících zapojilo do nějaké formy hazardu. Což je odhadem 1,8-2,9 milionů hráčů. Do tohoto součtu nebyli započteni cizinci, postarší občané a nezletilé děti, ale zpráva naznačuje, že by údaje nijak zásadně nezměnili. Celkový trh s hazardem, zahrnující veškeré oficiální formy sázení, se v současnosti pohybuje kolem 138 miliard Kč, přičemž 107 miliard se vrací zpět hráčům. Což znamená, že každý z těchto přibližně 3 milionů Čechů, kteří se účastní hazardu, vsadí ročně 46 000 Kč, z čehož 35 700 Kč vyhraje zpět. Avšak podle zprávy hráči sami uváděli, že ročně v průměru prosázeli jen 6 000 Kč. Kde se vzal takový rozpor? To jsou hráči tak prolhaní, nebo existuje ještě jiné vysvětlení, o němž nikdo nechce mluvit? Je možné, že by národní kratochvílí nebyl hazard, ale praní špinavých peněz? Zdroj Eric Best

Hovoří expertka na hazard Jasna Flamíková a říká neuvěřitelné informace >>>
Celá jedna čtvrtina sebevražd v České republice připadá na gambelry, proč si držíme evropské prvenství v počtu kasín? Jaké možnosti mají gambleři, když potřebují pomoc a proč se nedaří změnit legislativu zaměřenou na tuto problematiku? To budou hlavní témata pořadu Před půlnocí s aktivistkou Jasnou Flamikovou, která dlohodobě usiluje o omezení hazardu v Česku.


Poučné čtení z knihy Já hráč od Martina Sbobody (2011)

Schvalování nových regulací a zdanění hazardu (2013 – 2016), které ovšem neřeší vůbec podstatu problému. To jest jeho nebezpečnost pro celou společnost.

3. prosince 2013
Rodící se vládní sestava ČSSD, hnutí ANO a KDU-ČSL se ve své koaliční smlouvě zavázala, že se bude usilovat o vyšší zdanění hazardu, a to od roku 2015.

17. února 2014
Novým náměstkem ministra financí Andreje Babiše (ANO) pro dohled nad loteriemi a hospodaření s majetkem státu se stal právník Ondřej Závodský.

9. října 2014
Ministerstvo financí představilo první návrh nové úpravy hazardu, měl platit od ledna 2016. Omezit chtěl hlavně hrací automaty, které měly zmizet z řady míst, pravomoc povolit je měly mít výhradně obce. Návrh také zaváděl centrální monitorovací systém a registr hráčů a v reakci na požadavek EU povoloval internetové sázení firmám se sídlem v některé zemi unie. Návrh kritizovali provozovatelé hazardu.

19. prosince 2014
Ministerstvo financí zveřejnilo představu o zdanění hazardu. Místo v té době platné 20procentní sazby chtělo zavést dvě - 40 procent u tzv. živého hraní či hracích automatů, 30 procent pro loterie a kurzové sázky. Zvýšit se měla i paušální platba za hrací přístroj z 20.000 na 40.000 korun ročně. Provozovatelé hazardu i nový návrh zdanění kritizovali s tím, že zvýšení daní nahrává nelegálnímu trhu.

27. března 2015
Náměstek Závodský oznámil, že nový zákon o hazardu včetně změn zdanění začne pravděpodobně platit až od ledna 2017. Důvodem je posouzení zákona Evropskou komisí a tendr na monitorovací systém. MF proto připravilo novelu současného zákona, která měla od roku 2016 zvýšit odvody. Odklad se nelíbil protihazardním aktivistům, provozovatelé kritizovali chystané zvýšení daně z 20 na 25 procent.

Květen 2015
Ministerstvo financí předložilo legislativní radě vlády návrhy zákonů o hazardních hrách. Změny proti verzi z října 2014 kritizovali bojovníci proti hazardu, podle kterých byla nová podoba návrhu loterijního zákona měkčí než předchozí návrh. Závodský připustil, že MF některé záležitosti přehodnotilo, jakýkoli ústupek provozovatelům hazardu ale odmítl. Ministerstvo podle něj dalo přednost redukci hazardu pomocí daní před regulací pomocí konkrétních restriktivních opatření.

7. července 2015
Sněmovna v prvním kole schválila návrh poslance Jana Volného (ANO), podle kterého se od roku 2016 měla zvýšit sazba odvodu z loterií na 25 procent a vzrůst měl i odvod za každá zařízení. Poslanecký návrh měl sloužit jako dočasná náhrada nového zákona o hazardních hrách, jehož příprava se protáhla. S tím ale jako s nesystémovým řešením nesouhlasila opozice, jež další schvalování blokovala. Volného návrh nakonec předložila vláda.

29. července 2015
Vláda schválila tři zákony regulující hazard. Pravomoci obcí by podle nich měly být silnější, měla by být zavedena povinná zavírací doba heren, zvýšeno zdanění a povoleno podnikání zahraničních on-line sázkových společností. Navrženy byly tři sazby zdanění - pro technické hry (automaty) 35 procent, pro živé hry, loterie a binga 30 procent a 25 procent pro kurzové sázky a tomboly. Do Sněmovny vláda návrh, ostře kritizovaný provozovateli, poslala koncem srpna.

12. října 2015
Vláda schválila návrh novely zákona o zdanění hazardu, který měl překlenout období před přijetím nové úpravy. Sněmovna zákon, který od ledna 2016 zavedl sazby 23 a 28 procent podle druhu her a zvýšil denní poplatek za hrací automat na 80 korun, schválila 13. listopadu. Senát normu přijal v prosinci, kdy ji také podepsal prezident Miloš Zeman.

9. prosince 2015
Sněmovna v prvním čtení podpořila trojici zákonů, nově regulujících hazard.

21. ledna 2016
Skupina Synot oznámila, že kvůli vyššímu zdanění hazardu skončí od příští sezóny s podporou první fotbalové ligy. Ministr Babiš označil krok Synotu za přípravu lobbingu proti zákonům obsahujícím novou regulaci hazardu.

17. února 2016
Sněmovní rozpočtový výbor přes nesouhlas ministerstva financí schválil návrh, aby zdanění hazardu podléhalo jen dvěma sazbám. Na technická zařízení by se měla vztahovat sazba 35 procent a na ostatní druhy hazardu 23 procent.

13. dubna 2016
Sněmovna schválila nový zákon o hazardních hrách. V účinnost má vstoupit od příštího roku. Povoluje například podnikání zahraničních sázkových on-line společností a obsahuje možnost blokovat webové stránky s nepovoleným hazardem. Zdanění hazardu bude podléhat dvěma sazbám. Na automaty bude platit sazba 35 procent a na ostatní druhy hazardu sazba 23 procent.


Zaujalo nás