patricny buk
Tak stříbřitě šedý může žít přes tři sta let. Nedaleko silnice do Mšeckých Žehrovic (Rakovnicko) je buk, jehož věk se odhaduje na 390 let. I jiné velikány u nás najdete, třeba ten U Havlíčkova Brodu (Boučí). Výška 34 m. Obvod kmene skoro 7 m. Stáří přes třistapadesát let. Tenhle strom nejen zažil přejmenování města na Havlíčkův Brod (1945), zažil samotného Havlíčka živého. (nar. 1821)

bakker The Dinosaur Heresies
Celosvětová obava (a v některých případech až hysterie), vzedmutá v posledních týdnech kolem šíření koronaviru SARS-CoV-2 mne inspirovala k tomu, abych další příspěvek na svém webu věnoval právě otázce epidemií až pandemií, které se podle některých vědců měly výrazně podílet na vyhynutí dinosauří megafauny na konci křídové periody před 66 miliony let.

patricny kolo
Včera už jsem zase dostal email s otázkou, jak se vlastně správně jmenuju. Moje jméno. Je zřejmě několik lidí, kteří se domnívají, že jde o pseudonym, který jsem si zvolil, abych byl zajímavý. Abych byl patřičný (dřevo), abych mohl mít Patřičnou Čítanku, Patřičné povídky apod.

zeleznice prazec drevo
Železniční pražce – ano, to jsou ty podklady pod kolejemi, někde se jim říká švele - se pořád ještě dělají ze dřeva. Dřív se o jiném materiálu jen přemýšlelo. I když dnes upravený beton vyhrál, s těmi dřevěnými se stále ještě můžete potkat.