suchy jiri trocha poezie

Stáří je nepěkná vlastnost. Kolik významných lidí jsem před ním uchránil a nakonec jsem sám do toho vletěl", říká král Jindřich VIII. ve hře Šest žen na adresu těch, které nechal popravit. Když jsem psal tuhle větu, bylo mi sedmadvacet. Už tenkrát jsem tušil, že stáří není to, nač bych se měl těšit. Římané výstižně nazvali nachýlené stáří slovy curva senecta.

bod zlomu gladwell
Koncem 60. let se televizní producentka Joan Gantzová Cooneyová rozhodla, že rozpoutá epidemii. Jejím cílem byly tříleté, čtyřleté a pětileté děti, nositelem nákazy byla televize a „virus”, který chtěla šířit, byla gramotnost.

hudba humor
Zdá se, že sousloví "vážná hudba" jakoby předem v hudbě vymezovalo prostor bez odlehčení, bez humoru, prostor, do kterého musíme vstupovat vážní a zadumaní. Jenže zdaleka to není pravda. Jak se sami přesvědčíte humoru je totiž v tak zvané vážné hudbě víc než dost.

bod zlomu gladwell
Jak je možné, že se některé změny ve společnosti odehrávají neuvěřitelně rychle? Proč v nějakém městě náhle klesne kriminalita? Jak se z nějakého výrobku nebo knihy stane módní hit? Americký novinář Malcolm Gladwell se na takové změny dívá optikou epidemií.

rowling portrait
Timesy v rozhovoru s J. K. Rowling v roce 2005 přiznávají autorce znovuobjevení a přepracování žánru fantasy. Což je ovšem velmi zavádějí informace, neboť sama autorka se nechala slyšet, že není velkým fanouškem fantasy literatury a že například nikdy nedočetla ani Tolkienovu trilogii Pán Prstenů.

covid 19 84
Vážený pane prezidente, obracím se na Vás jako člověk přibližně stejného věku. Delší dobu jsem s Vámi sdílel Váš odvážný postoj, kterým jste se postavil proti proudu a bojoval za náš český národ jako dobrý otec velké rodiny. Je pro mě bolestným šokem, jak velká změna se s Vámi stala. 

id2020
Bundestag, při realizaci projektu ID2020 (29/01/2021) společností Microsoft, Accenture a Rockefeller Foundation, učinil z daňového identifikačního čísla jednotné občanské číslo pro všechny orgány. V Německu je tak nastavena cesta, jak se stát transparentním, nesvobodným občanem pod přímým dozorem státu a korporátních organizací.

Zaujalo nás