deti chudoba bezdomovec

USA je pro mnoho politiků vzorem. Před vánocemi 2011 řekl Obama před americkými vojáky, že jsou nejlepší akceschopnou armádou na světě (rozpočet na rok 2012 700 miliard US dollarů), a zatím má ve své zemi přes 20 miliónů nezaměstnaných, cca 50 miliónů lidí bere potravinové lístky, úroveň všeobecného vzdělávání patří mezi nejnižší ve světě a jedno z nejhorších kritérií vůbec, 2,483,539 dětí bylo v roce 2013 bez domova, jinými slovy na ulici. ZDE>

Uvádí to studie National Center on Family Homelessness zveřejněná koncem roku 2014.
Ve zprávě se uvádí, že tento stav má rostoucí tendenci a je vůbec nejhorší v historii. V médiích se o tomto problému vůbec nepíše. Takové děti nemají ve společnosti žádné zastání, často jsou proto negramotné, ve špatném zdravotním stavu a trpí podvýživou a později se podílejí na narůstající kriminalitě.
Nejhorší státy pro děti bez domova jsou jižní státy, kde je chudoba nebezpečně vysoká. Např. státy Alabama, Mississippi a Arkansas, ale i státy zdecimované ztrátou pracovních míst, jako je Arizona, Kalifornie a Nevada.

Chudoba v USA je veliká. Například potravinové lístky "Food Stamps" pobíralo v roce 2015 víc jak 50 miliónů lidí.
To jsou lidé, kteří nedosáhnou na státem určený příjem. Např. horní hranice hrubého příjmu pro domácnost s jedním členem 1245 dolarů, pro dvě osoby 1681 dolarů, pro tři 2116 dolarů, pro čtyři 2552 dolarů a pro domácnost o pěti osobách je maximální příjem 2987 dolarů měsíčně.
Tzv. potravinové lístky jsou vlastně karty podobné bankovním, na které majitel obdrží automaticky každý měsíc peníze, za kterí si může koupit jídlo a bez taxe (DPH). Nekoupí si však jídlo v restauracích a alkohol. V praxi to je 189 dolarů, pro dvě osoby 347 dolarů, pro tři pak 497 dolarů, pro rodinu o čtyřech členech 632 dolarů a pětičlenná rodina má nárok maximálně na 750 dolarů a tak dále, podle počtu dětí.
Co do počtu lidí je to 6 - 21% z celkové populace jednotlivých státu. Více ZDE>

Obsáhlý článek Pavlíny O´Toole, která pracovala na Sociálním úřadu státu Missouri a kontrola výplaty "Food Stamps" ZDE>

Ne, nejedná se o africký kontinent, ale o demokratické Spojené státy. Náš vzor. Budeme k takovému stavu směřovat také?

Další zdroje:
America's Youngest Outcasts - Fact Sheet
America's Youngest Outcasts - State Ranking
America's Youngest Outcasts - Full Report
America's Youngest Outcasts - Website and Interactive Map
About The National Center on Family Homelessness
About Family Homelessness