budhismus tibet

Dokumentární pásmo Viliama Poltikoviče Duše Východu z roku 1992 má celkem 7 dílů. Seriál zachytil duchovní kulturní tradici Indie a Tibeťanů žijících na území Indie v nejrůznějších geografických projevech a dal tak divákům morální a duchovní podněty, inspiraci a poučení. V seriálu se setkáme s odkazem Buddhy a Dalajlamy. Poznáme život v tibetských klášterech, učení velkých jogínů žijících osaměle v pouštích, jeskyních i velkých jógových ášramech a poznáme duchovní náboženský život lidí ve městech i na vesnicích včetně několika překvapení.

dalajlama

Natáčení probíhalo od začátku prosince 1991 do konce února 1992, filmový štáb procestoval po Indii různými dopravními prostředky přes 18000 km.
Indie je mnohonárodnostní země s velkými společenskými, kulturními i přírodními kontrasty a protiklady. Trpí nepokoji, velkou populací, negramotností a chudobou. Přesto všechno je zde velice silný duchovní život, úcta k duchovním hodnotám a tradici. Duchovní moudrost starověké Indie je stále živá, stále aktuální, oslovuje člověka jako takového bez rozdílu původu - dává mu morální oporu, ukazuje cíl a podstatu lidského snažení. To vše je velice důležité zejména pro lidi západního světa, kteří přes všechny vymoženosti moderní doby nejsou šťastnější, morálnější, spokojenější, ani lidsky vyspělejší. Duchovní podstatu našeho bytí si však lidé západu stále více uvědomují a stále více se obracejí k východním zdrojům.Devět let po násilném obsazení Tibetu Čínou. (21.10. 1950 ) v roce 1959 odešel do nuceného exilu tibetský duchovní vůdce - Dalajlama. Začala tak definitivně totální devastace civilizace, která zřejmě jediná na světě byla schopna změnit společnost, postavenou na vojenské moci na duchovní společnost, která řešila po dlouhá staletí všechny své spory se sousedy i uvnitř své země mírovými a přátelskými rozhovory.

Číně se za 50 let podařilo bez problému zdevastovat myšlení naprosté většiny Tibeťanů a k Číne byl připojen prostor velký jako západní Evropa.
Dosah represí, která Čína provedla a provádí v Tibetu, se nedá dodnes vyčíslit ani pojmenovat, ale je srovnatelná s násilím nacistického Německa na neárijském obyvatelsvu v druhé světové válce. Dodnes se odhadují statisíce zavražděných lidí, stovky zničených budhistických klášterů, násilná pročínská výchova mladých lidí, devastace veškerého náboženského cítění a tradic.
I podle Dalajlamy je proces návratu k původního Tibetu dnes v podstatě nemožný a to nejen ohledně cílené genocidy Číny, ale i vzhledem k celosvětovému vývoji a globalizaci.