holocaust-terezin-koncentrak-nacismus

Existují lidé, jako je třeba katolický biskup Richard Williamson, který přímo odmítl, že by za nacismu Židé umírali v plynových komorách a že jich zemřelo tak mnoho. Tento biskup byl v roce 1988 vyloučen z církve, ale papež Benedikt ho znovu rehabilitoval a to i přes jeho názory, které biskup opakovaně odmítnul popřít.

Protože zřejmě v Římě neexistuje jednotný názor na holocaust je třeba, aby si nejen katoličtí představitelé uvědomili, co se tenkrát opravdu stalo a co se, v jinych formách, děje dodnes na různých místech světa.

Unikátní databáze o holocaustu pro arogantní katolické biskupy
Po dokončení filmu Schindlerův seznam Spielbergem, inicioval tento režisér vznik nadace Shoah a unikátní databáze, která je přístupná také z Prahy. V databázi nalezneme vzpomínky 52 000 lidí z 56 zemí, v Česku se natočilo přes 500 rozhovorů. Každé interview zachycuje vzpomínky na události před před 2. světovou válkou, během ní a po ní a v průměru trvá dvě hodiny.
https://sfi.usc.edu/

Holocaust cz
Portál představuje obsáhlý a unikátní zdroj informací k tématu skutečného holocaustu, rasismu a antisemitismu.

http://www.holocaust.cz/



Jedinečný dokument Zapomenuté transporty Lukáše Přibyla
Tento dokumentární cyklus vznikl během deseti let práce ze 400 hodin filmového záznamu, pořízeného ve dvaceti zemích světa pěti kontinentů, skládá ze soukromých zážitků a dojmů nový, překvapivý obraz holokaustu a umožňuje porovnávat jednotlivé strategie přežití a složité volby lidí vystavených maximálnímu násilí.
Projekt na www:  http://www.forgottentransports.com/cz/

Doporučujeme knihy:
Ota Kraus, Erich Schön: Továrna na smrt, Čin, Praha 1946.
Erich Kulka: Soudcové, žalobci, obhájci. Proces s osvětimskými zločinci , Svoboda, Praha 1966.
Franciszek Piper (ed.), Teresa Świebocka (ed.): Auschwitz. Nazi Death Camp, The Auschwitz-Birkenau State Museum, Oświęcim 1996.
Rudolf Vrba: Utekl jsem z Osvětimi , Sefer, Praha 1998.
Toman Brod, Miroslav Kárný, Margita Kárná: Terezínský rodinný tábor v Osvětimi-Birkenau , Terezínská iniciativa - Melantrich, Praha 1994.
Danuta Czech: Kalendarium der Ereignisse im Konzentrationslager Auschwitz-Birkenau 1939-1945 , Rowohlt, Reinbek 1989.