copyright symbol

Podobně jako kosmetický prodejce Avon, který si zatím bezvýsledně nárokuje autorské práva na jedinečné využívání českého názvu "Krásnější zítřek ", přišla i Dilia s dalším zcela mimořádně podvratným nápadem.

V příštím roce se ujímá svatováclavské legendy jako osiřelého díla a jeho další užití, i díla z něj odvozená, budou zpoplatněna.
Takže zde je odpověĎ, k čemu nakonec vede novela autorského zákona. Aby díla světového kulturního bohatství, které patří všem, mohla zpeněžit jen jedna vyvolená firma.


V souvislosti s připravovaným návrhem novely „autorského“ zákona (správně: zákona o kopírovacím monopolu) bude zavedena i novinka, která umožní kolektivním správcům přivlastnit si a spravovat tzv. osiřelá díla (díla, u kterých není znám autor nebo jeho pobyt).
Podle důvěryhodných zdrojů se kolektivní správci připravují vzít pod svou ochranu anonymní díla všeho druhu. Dilia by se měla ujmout pověstí a legend.

Plán Dilie má podporu i premiéra Petra Nečase. Vládě udělí Dilia výjimku, takže za využívání svatováclavského tématu nebude muset odvádět poplatky.
Premiér Nečas zdůvodnil svou podporu zpoplatnění legend následovně:
„V této zemi je příliš věcí zdarma a s tím je třeba skoncovat. Slíbil jsem, že zabráním zadlužování státu a to hodlám splnit ať to stojí, co to stojí,“ uvedl pro Lidové noviny.

Dilii a další kolektivní správce podporuje i Kalouskova TOP09, které vysychá po skandálech na ministerstvu obrany a souboji s natopandurovým lobbistou Vondrou (ODS), tok finančních prostředků. Vzpírá se jen Karel Schwarzenberg, který usiluje o výjimku pro knížata a další vyšší šlechtu. Věci veřejné hodlají uspořádat o poplatcích za legendy další referendum. Vzhledem k neustálým technickým problémům a nízké účasti – posledního VV referenda se zúčastnilo pouhých 23 respondentů – se očekává, že bude neplatné. Zpoplatnění podpoří i někteří poslanci ČSSD.

Vítězslav Jandák vyjednává na ministerstvu kultury založení nového kolektivního správce orientovaného na ochranu pohádek.
Pracovní název zní Ochranný svaz ústního dědictví (OSUD). Vyjednává se i podpora KSČM, která by novelizaci podpořila výměnou za místa v dozorčích radách a představenstvech kolektivních správců. Podle kuloárních zpráv je velmi pravděpodobné, že návrh získá podporu napříč politickým spektrem.

Dohodu zatím hatí neurovnaný spor s církví, která si nárokuje autorství výrazného množství legend a bez podílu na příjmech hrozí mezinárodní arbitráží. Katoličtí fundamentalisté údajně zvažují i přípravu křížových výprav, pokud se vzpurní Češi nepodvolí.

Zdroj: http://piratskenoviny.cz