JOBS STEVE

Steve Jobs byl člověkem, který zosobňuje styl života pro mnoho lidí na této planetě. Je vzorem pro všechny, kteří propadli modernímu naboženství: penězům, úspěchu, hromadění majetku a kteří rádi mění svět k obrazu svému za každou cenu. Steve Jobs díky své kreatitivitě a šestému smyslu v podnikání dosáhl neuvěřitelného vlivu na široké masy lidí, když jim dokázal vnutit technologie, které ale jejich kvalitu života vůbec neovlivnily.

Není proto otázkou zda je to špatné či dobré pro budoucnost lidstva, je ale dobré si položit otázku, jak je možné jednoduše ovlivnit chování stovek miliónů lidí během tak krátké doby pomocí nových technologii a naučit je v krátké době zcela odlišné komunikaci mezi sebou.


To co Steve Jobs dokázal díky společnosti Apple stojí rozhodně víc než za zamyšlení. Abychom pochopili myšleníí Jobse, mohli bychom si říct, jaké byly jeho priority v podnikání a myšlení.

Zde je sedm problematických bodů, které sám pokládá za důležité.

1. Dělej co miluješ. Bez ohledu na to, co to je.
"Nevzdávej to, pokud do toho dáš celé své srdce, budeš vědět, když to najdeš."
"Takže, když u toho nebudete mít i zábavu a nebudete mít hluboce rádi to, co děláte, vzdáte to."
"Jestliže to nebude milovat, zkrachujete."

2. Udělej díru do vesmíru.
"Mít odvahu ve své vlastní srdce a intuici."
Musíte mít velkou, jasnou, stručnou a odvážnou vizi. Pokud přesně víte, co chcete, dokážete to vyjádřit v jedné jediné větě.

3. Řekni ne tisíci věcem.
Důležité je se soustředit se. Zjednodušte věci a soustřeďte se na svůj cíl. Když v roce 1997 Steve Jobs znovu přebíral firmu Apple, která v té době byla skoro v bankrotu, zredukoval Steve počet produktů z 300 na 10. Racionalizace, zjednodušení a zaměření se - držte se svého "streamline". Toto nedělal Steve Jobs pouze s produkty, ale i s lidmi. Stele měl jasné pravidlo s kým v životě trávil čas. Dokázal se na 100% přímo věnovat pouze se 6 lidem. "Pokud jseš v mé TOP 6, máš můj čas, pokud vypadneš, neznám Tě." Jednoduchost ve všem.

4. Nastartuj svůj mozek.
Myslete jinak, dostaňte se myšlenkami a přemýšlením "mimo krabici" do neobvyklých dimenzí a úvah. Pro příklad jedna věc. Inspirací pro Apple obchod je "Four seasons". Když budete v Apple obchodu, nenaleznete tam pokladní, jako v jakémkoli jiném obchodě. A vzadu je jednoduše "bar", kam si můžete dojít pro rady.

5. Prodávej sny a ne produkt.
Tento princip je obrovské moudro, jehož sílu jsem si uvědomil u knížky Simon Sinek: Start with Why. V čem je kouzlo principu? Zamyslete se, jaké reklamy má Apple, zda představuje ve svých reklamách samotný produkt nebo jen myšlenku, proč si jej koupit, hm?

6. Vytvářej si velké zkušenosti.
Pro Stevena Jobse to letos nebylo pouze o prodeji 29 miliónů iPadů, ale zároveň o pobavení 29 miliónů zákazníků. Jak já sám můžu inovovat věci? Můj malý krámek, mé podnikání nebo sdružení? Inovace znamená vytváření zážitků pro své zákazníky.

7. Předávejte a učte toto poselství dál.
Stevena Jobs uměl předat svou vizi dál. Vzpomeňte si na prezentaci z roku 2007, kdy představoval iPhone.  

Existují jednoduché principy, které můžete každý den zavést do vašeho života. Jobs dokonce nabádá, abyste je "kradli." Jak sám řekl:
"Dobří umělci kopírují, ti výborní kradou."

Je proto velmi zrádné, pokud se na jeho myšlenky budeme dívat jen ze slepým údivem a nebudeme hledat další souvislosti, hlavně skutečný dopad na kvalitu života na této planetě. Rozhodně zdaleka ne všechno je hodné následování, ale v mnohém je velmi inspirující. Zvláště v názorech, které řekl na konci života.
Velmi zajímavá je jeho otevřená kritika vzdělávacího systému, přestože sám nikdy univerzitu nevystudoval. V podstatě říká, že diplom není až tak důležitý jako se nestále sebevzdělávat. A s tím lze jen souhlasit, protože školské systémy v celém světě činí ve své většině pravý opak.