bergman portaritHenning Mankell  (61let - 2009) píše už od roku 1971 a v roce 2008 byl devátý nejprodávanější autor na světě. Po první knize Střelmistr napsal také spoustu knih pro děti a mládež. Psal také populární detektivky a celkem napsal 41 knížek. Je ovšem také scénarista, který připravuje scénář pro švédskou tv. Bude to životopisný seriál o režisérovi Ingmaru Bergmanovi.

Polobůh Ingmar Bergman (1918 - 2007)
Ingmar Bergman je skutečnou legendou světového filmu a pro Švédy je něco jako národní hrdina. Tento intelektuál proslul už svými černobílými filmy, které dnes málokdo z mladých zná. Přesto snímky jako skvělé Lesní jahody, Podzimní sonáta, Sedmá pečeť, Scény z manželského života, Fanny a Alexandr. Mlčení, Šepoty a výkřiky etc. patří k tomu nejlepšímu co můžete v oblasti filmového umění vidět. Ocvšem pozor. Filmy jsou náročnější a rozhodně neosloví každého diváka.

Bergman o svých filmech
"Někdy se mě lidé ptají, oč ve svých filmech usiluji, jaký je můj cíl. Je to nesnadná a nebezpečná otázka, a já mám ve zvyku odpovídat na ni lží nebo vytáčkou: Snažím se říci pravdu o podmínkách lidské existence, pravdu, jak já ji vidím." Taková odpověd lidi uspokojuje a já se často divím, jak to je možné, že nikdo nepostřehne moje blufování, protože správná odpověd by měla znít: "Pociťuji nepotlačitelnou nutnost vyjadřovat filmem to, co se zcela subjektivním způsobem utváří kdesi v mém vědomí."

O čem bude biografický film - tv seriál
Manklel prozradil, že na životě režiséra ho nejvíce fascinovalo, jakou cenu musel Bergman zaplatit za svou nekompromisní kreativitu a jaký byl konečný účet jeho posedlosti a zatvrzelosti s kterou přistupoval ke svým dílům.
Film se bude zabývat jeho živorní dráhou od studentských let až po jeho osamění na ostrově Fårö. Samozřejmě nebude chybět ani Liv Ullman a objeví se také Charile Chaplin a Greta Garbo a další.

Spisovatel Ingmar Bergman
Ingmar Bergman je mezi filmovými režiséry unikátním zjevem nejen pro svou pozoruhodnou filmografii, z níž se celá řada filmů stala klasikou, ale i pro svou bohatou literární činnost. Už od 60. let neváhal publikovat své scénáře a filmové povídky a i po dobrovolném ústupu z režisérského postu v polovině 80. let neustále vydával knižní verze či předlohy svých filmů nebo scénářů, které realizovali jeho kolegové.

V Česku vydané knihy o Ingmaru Bergmanovi
J. Donner: Ďáblova past (J. Svoboda)
J. Kalin: Ingmar Bergman a jeho filmy. Praha 2007.
S. Nykvist: Úcta ke světlu. Praha 1999. (S. Přádná)
J. Svoboda: Bergman po našem
I. Bergman: Dobrá vůle. Praha 1993.
I. Bergman: Šepoty a výkřiky. Praha - Litomyšl 2000.
I. Bergman: Obrázky. Praha 2002.
I. Bergman: Fanny a Alexandr. Praha 1982.
I. Bergman: Filmové povídky. Praha 1982.
L. Oliva: Ingmar Bergman. Praha 1966.

DOPORUČUJEME >> I. Bergman: Laterna magica. Praha 1991.
Vlastní Bergmanův životopis v němž se autor vrací až do roku 1918, roku svého narození, odkdy se snaží vylíčit co nejpřesvědčivěji svět svého dětství, mládí i dospělosti. Klíčovým motivem je v knize ale právě období dětství a autorův vztah k rodičům, zejména k otci, kde nachází kořeny svých pozdějších traumat, nespokojenosti, ale i tvůrčího hledání. samozřejmě, že se ve svém vyprávění autor dobere i chvil, kdy pracoval na svých filmech, ale tyto vzpomínky tvoří v knize překvapivě méně podstatnou část. Bergmanovo líčení vlastních životních osudů překvapí nejen svou otevřeností, ale i střídáním vážných a humorných momentů. V lecčems může tedy být klíčem k pochopení jeho filmového díla.

mankell150Henning Mankell
je hodně populární svými detektivními knihami z policejního prostředí, ale proslavil se také knihami pro děti a mládež. V roce 1993 získal prestižní cenu Deutsche Jugendliteraturpreis za knihu Pes, který běžel za svoji hvězdou. Jeho knihy byly přeloženy do více jak 19 jazyků. Dnes patří rozhodně k nejzajímavějším severským autorům.

Více O Bergmanovi: http://www.nostalghia.cz/pages/andele/bergman/

 

 


Myšlenky z knih

Učitelé jsou – jak praví Platón o sofistech – ti z lidí, již slibují stát se lidstvu nejprospěšnějšími; ale oni jediní ze všech nejen nenapravují, co jim bylo svěřeno, nýbrž činí to ještě horším, a dávají si za to ještě platit. Kdyby se měla splňovat podmínka, již učinil svým žákům Pýthagorás, aby mu buď zaplatili, co žádá, anebo aby přísahali bohům, že mu zaplatí jeho námahu podle toho, jak vysoce si cení prospěch, jehož z jeho vyučování nabyli – tož by se páni učitelé divně na to dívali.
Michel de Montaigne