bergman portaritHenning Mankell  (61let - 2009) píše už od roku 1971 a v roce 2008 byl devátý nejprodávanější autor na světě. Po první knize Střelmistr napsal také spoustu knih pro děti a mládež. Psal také populární detektivky a celkem napsal 41 knížek. Je ovšem také scénarista, který připravuje scénář pro švédskou tv. Bude to životopisný seriál o režisérovi Ingmaru Bergmanovi.

Polobůh Ingmar Bergman (1918 - 2007)
Ingmar Bergman je skutečnou legendou světového filmu a pro Švédy je něco jako národní hrdina. Tento intelektuál proslul už svými černobílými filmy, které dnes málokdo z mladých zná. Přesto snímky jako skvělé Lesní jahody, Podzimní sonáta, Sedmá pečeť, Scény z manželského života, Fanny a Alexandr. Mlčení, Šepoty a výkřiky etc. patří k tomu nejlepšímu co můžete v oblasti filmového umění vidět. Ocvšem pozor. Filmy jsou náročnější a rozhodně neosloví každého diváka.

Bergman o svých filmech
"Někdy se mě lidé ptají, oč ve svých filmech usiluji, jaký je můj cíl. Je to nesnadná a nebezpečná otázka, a já mám ve zvyku odpovídat na ni lží nebo vytáčkou: Snažím se říci pravdu o podmínkách lidské existence, pravdu, jak já ji vidím." Taková odpověd lidi uspokojuje a já se často divím, jak to je možné, že nikdo nepostřehne moje blufování, protože správná odpověd by měla znít: "Pociťuji nepotlačitelnou nutnost vyjadřovat filmem to, co se zcela subjektivním způsobem utváří kdesi v mém vědomí."

O čem bude biografický film - tv seriál
Manklel prozradil, že na životě režiséra ho nejvíce fascinovalo, jakou cenu musel Bergman zaplatit za svou nekompromisní kreativitu a jaký byl konečný účet jeho posedlosti a zatvrzelosti s kterou přistupoval ke svým dílům.
Film se bude zabývat jeho živorní dráhou od studentských let až po jeho osamění na ostrově Fårö. Samozřejmě nebude chybět ani Liv Ullman a objeví se také Charile Chaplin a Greta Garbo a další.

Spisovatel Ingmar Bergman
Ingmar Bergman je mezi filmovými režiséry unikátním zjevem nejen pro svou pozoruhodnou filmografii, z níž se celá řada filmů stala klasikou, ale i pro svou bohatou literární činnost. Už od 60. let neváhal publikovat své scénáře a filmové povídky a i po dobrovolném ústupu z režisérského postu v polovině 80. let neustále vydával knižní verze či předlohy svých filmů nebo scénářů, které realizovali jeho kolegové.

V Česku vydané knihy o Ingmaru Bergmanovi
J. Donner: Ďáblova past (J. Svoboda)
J. Kalin: Ingmar Bergman a jeho filmy. Praha 2007.
S. Nykvist: Úcta ke světlu. Praha 1999. (S. Přádná)
J. Svoboda: Bergman po našem
I. Bergman: Dobrá vůle. Praha 1993.
I. Bergman: Šepoty a výkřiky. Praha - Litomyšl 2000.
I. Bergman: Obrázky. Praha 2002.
I. Bergman: Fanny a Alexandr. Praha 1982.
I. Bergman: Filmové povídky. Praha 1982.
L. Oliva: Ingmar Bergman. Praha 1966.

DOPORUČUJEME >> I. Bergman: Laterna magica. Praha 1991.
Vlastní Bergmanův životopis v němž se autor vrací až do roku 1918, roku svého narození, odkdy se snaží vylíčit co nejpřesvědčivěji svět svého dětství, mládí i dospělosti. Klíčovým motivem je v knize ale právě období dětství a autorův vztah k rodičům, zejména k otci, kde nachází kořeny svých pozdějších traumat, nespokojenosti, ale i tvůrčího hledání. samozřejmě, že se ve svém vyprávění autor dobere i chvil, kdy pracoval na svých filmech, ale tyto vzpomínky tvoří v knize překvapivě méně podstatnou část. Bergmanovo líčení vlastních životních osudů překvapí nejen svou otevřeností, ale i střídáním vážných a humorných momentů. V lecčems může tedy být klíčem k pochopení jeho filmového díla.

mankell150Henning Mankell
je hodně populární svými detektivními knihami z policejního prostředí, ale proslavil se také knihami pro děti a mládež. V roce 1993 získal prestižní cenu Deutsche Jugendliteraturpreis za knihu Pes, který běžel za svoji hvězdou. Jeho knihy byly přeloženy do více jak 19 jazyků. Dnes patří rozhodně k nejzajímavějším severským autorům.

Více O Bergmanovi: http://www.nostalghia.cz/pages/andele/bergman/