polak martinVe čtvrtek 8. března 2012 zemřel po těžké nemoci Roman Polák (31. 12. 1967). Na literární scéně se objevil počátkem devadesátých let v souvislosti s časopisem Obratník.

Krátce na to založil a vedl nakladatelství Protis, orientované na původní českou tvorbu, respektive poezii. Mezi autory tu figurují Pavel Řezníček, Petr Král, Jan Suk, Vít Kemlička, Svatava Antošová, Michal Šanda, Marie Šťastná nebo Igor Malijevský. Na přelomu tisíciletí rovněž provozoval na pražském Smíchově kavárnu Obratník, která proslula svými literárními pořady.

"Navzdory tak lukrativnímu oboru, jakým vydávání poezie je, Roman nikdy ztrát nelitoval a nesešel s vytýčené cesty. Pokračoval ve vydávání poezie za všech okolností a podařilo se mu jí vydat přes dvě stě titulů. Mnoha lidem vysloveně otevřel cestu do literatury... A tak si myslím, že vzdor tak předčasnému a smutnému skonu se Romanovi podařilo dosáhnout všech met, které si předsevzal, a to se ctí a velmi osobitou noblesou," uvedl spolupracovník a blízký přítel R. P. Jakub Zahradník.

Během krátké doby vydal ve svém nakladatelství Protis přes 200 titulů.

Poslední rozloučení se uskuteční v pátek 16. března ve 14 hodin ve Velké síni strašnického krematoria v Praze.

http://www.lyrika.cz/

Foto: Igor Malijevský, Facebook