engel medved bear

Některé knihy vás prostě dostanou. Například erotická ujetina kanadské spisovatelky Marian Engel (1933–1985) o (ne)naplněné sexuální lásce mladé dívky k medvědovi, za kterou dostala malou, ale literární cenu. Po přečtení knihy The Bear (1976) chápu, že ten kdo vezme takové dílo do ruky, buď vyděšeně zakleje nebo poskočí nadšením. Závisí od sexuální orientace.

Příběh je o mladé ženě Lou, která dorazí na ostrov, aby na něm prověřila obsah knihovny domu, určeného k prodeji. V hale domu ale narazí na hnědého, dobře rostlého medvěda, který byl mazlíčkem předchozích obyvatel.
Mladá žena je přítomností medvěda vyplašena, ale později se s chlupáčem sblíží natolik, že se stanou milenci. Lou sveřepě nutí medvěda k sexu, jenže ten má erektilní dysfunkci a bez ohledu na to, jak tvrdě se Lou snaží, prostě nemůže. V kontrastu s tím je pak daleko děsivější sex Lou ze skutečným mužem, který může.

Autorka Engel si v literární extázi klade otázky.
Dosáhne medvěd erekci? Bude nakonec Lou uspokojena? Co se stane s medvědem až Lou opustí ostrov?

Ovšem naskýtají se i mnohem důležitější otázky.
Může medvěd nahradit v extrémním feministickém světě muže? Co je to oboustranná zoofilie? Kolik stránek ze 115 musí čtenář přečíst, aby triviální bestiální smilstvo odhodil nebo se mu mozek vyčistil do čista stejně, jako recenzující extrafeministce Emily Keeler? Ta dokonce knihu považuje za nejlepší kanadský román všech dob. Good luck, děvče, už máš chlapa?

Lze téměř z jistotou očekávat, že kniha se brzo objeví v češtině nebo něco podobného sesmolí nová Hůlová, za což bezesporu dostane cenu Litery. Už se totiž nepíš rok 1976 a při narůstající kadenci legalizovat v sexu cokoliv, to bude coby dup. Medvěříte?

engel bear 1