listopad frantisek poet

František Listopad v cyklu výpovědí českých osobností Vzkaz.

František Listopad (*1921) je český a portugalský spisovatel, básník, esejista, kritik, překladatel, novinář, divadelní a televizní scenárista, režisér. V Portugalsku je známý jako Jorge Listopad. Publikuje od roku 1938.
Po roce 1941 se podílel na domácím odboji. Po válce spoluzakládal deník Mladá fronta, v němž řídil kulturní rubriku. Byl součástí uskupení tzv. dynamoanarchistů. V téže době studoval na FF UK estetiku a literární vědu.
Po únoru 1948 se nevrátil z Francie. V roce 1959 se přestěhoval do Portugalska, kde v současnosti žije a pracuje. Byl mimo jiné ředitelem Národního divadla v Lisabonu. V Portugalsku též spoluzaložil vysokou filmovou a divadelní školu.


Myšlenky z knih

Připraví vás škola na vstup do světa práce? Pokud máte v plánu drhnout podlahu nebo montovat plastové hračky celý svůj život, pak ano. Škola vám zlomí ducha, abyste později nebojovali, když se vám v dospělosti neděje nic nádherného. Když na to přijde, škola vás připraví na přijetí jakékoliv práce, kterou nemáte rádi, ať už to je doktor nebo sekretářka. Škola vás však nenaučí, jak najít své vlastní sny a jak je uskutečnit.
Grace Llewelyn