flaubert-byli-jednou-dva-pisari
V Česku asi nejznámější román Flauberta díky televiznímu seriálu "Byli jednou dva písaři" režiséra Jána Roháče, v kterém hráli v nezapomenutelných rolích Jiří Sovák a Miroslav Horníček. Pokud ale přečtete Flaubertovu knihu, pak velmi rychle zjistíte, že televizní seriál jen klouže po humorném povrchu neobyčejného díla.

krupicka jiri zmatek

Profesor Jiří Krupička (1913-2014) je legendární postava české geologie, emeritní profesor geologie na edmontonské University of Alberta, ale především je to člověk mimořádných kvalit, který obohatil naší literauru o několik vynikajících knih: Renesance rozumu, Flagelantska civilzace, Zkouška dospělosti, Stará pevnost, Rozmanitosti života, Kosmický mozek.

leonardo napady
Leonardo da Vinci (1452–1519), jeden z nejslavnějších malířů italské renesance, zanechal po sobě kolem sedmi tisíc listů literárních projevů na nejrůznější témata, psaných „zrcadlovým písmem“ (střízlivá historie je velice skeptická k názoru, že to byly šifry; „zrcátkové“ písmo se dá snadno číst a Leonardo jako levák prostě psal obráceně).

pilar radek portrait
Přední český výtvarník a ilustrátor Radek Pilař (*23. 4. 1931 – †7. 2. 1993) je autorem postavičky Večerníčka, která děti denně provází už od roku 1965, stejně důvěrným kamarádem se stal jen o dva roky mladší Rumcajs, kterému Radek Pilař možná nevědomky vtiskl vlastní podobu.