Gebhartova vladimira 1931 2018

Od vysokoškolských let se Vladimíra Gebhartová (*4. 1. 1931 – †11. 4. 2018) zabývá kritikou a historií literatury pro děti. Vystudovala knihovnictví, češtinu a literární vědu. Učila jak na málotřídce, tak přednášela na Karlově univerzitě.


Neobyčejných 13 let prožila jako šéfredaktorka dětského časopisu Sluníčko (1973-1986), které v té době bylo jak textově tak ilustračně mimořádně kvalitní a vůbec se nedá srovnat s dnešním odpadem pro děti.

slunicko Gebhartova 1975 76

Je autorkou desítek čítanek pro základní, zvláštní i speciální školy. Uspořádala mimo jiné výbor z české poezie pro děti od obrození po dnešek Voňavá jablíčka, výbor z díla Mileny Lukešové Aby oslíci měli kde spát, výbor z díla Václava Čtvrtka Pohádkový rok.

Napsala přehledné učebnice Literatura pro děti, literární atlas Tvůrci dětské knihy, je spoluautorkou prvního českého kurikula Rok v mateřské škole.
Její jméno nacházíme v časopisech Kultura, Tvorba, Zlatý máj, Literární měsíčník, Sluníčko, Mateřídouška, Mladá fronta, Vlasta, Ladění.

Gebhartova knihy

Byla spolupracovnicí Bohumila Říhy, přátelila se s Václavem Čtvrtkem, kterému později vydala nepublikované prózy.

Spolupracovala s Československou televizí při výrobě večerníčků.

Za svůj celoživotní přínos pro dětskou literaturu a didaktiku byla před dvěma lety oceněna Zlatou stuhou 2010.

Z její inciativy proběhla v říjnu 2011 v Jičíně Mezinárodní vědecká konference "Pohádkové vzkázání" k výročí Václava Čtvrtka

ctvrtek vaclav spisovatel rumcajs