Le Guin ursula

Krátký, ale výstižný proslov známé spisovatelky fantasy a scifi u příležitosti předání ceny za vynikající přínos americké literatuře (Foundation’s Medal for Distinguished Contribution to American Letters), kterou obdržela od Neila Gaimana na National Book Awards 2014.
Video s proslovem: ZDE

..Nadchází nám těžké časy, kdy budeme chtít slyšet hlasy spisovatelů, kteří dokážou vidět alternativy k tomu, jak dnes žijeme, kteří dokážou prohlédnout skrz naši strachem ochromenou společnost a posedlost technologiemi a dohlédnout k jiným způsobům života, a kteří si dokonce dokážou představit skutečná opodstatnění naděje. Budeme potřebovat spisovatele, kteří si dokážou vybavit svobodu – básníky, vizionáře – realisty širší reality.

Už teď potřebujeme spisovatele, kteří umí rozlišovat mezi vytvářením spotřebního zboží a uměleckou tvorbou. Sepisovat materiály, které by odpovídaly prodejním strategiím a zvyšovaly tak firemní profit a zisky z reklamy není to stejné, jako zodpovědné autorství a vydávání knih.

Přesto stále vidím obchodní oddělení, kterým je svěřována moc nad redakcemi. Vidím své vlastní vydavatele, kteří v hloupoučké panice způsobené nevědomostí a lakotou chtějí po veřejných knihovnách za elektronickou knihu šestkrát nebo sedmkrát víc, než kolik účtují zákazníkům. Nedávno jsme mohli pozorovat, jak se šmelinář snažil potrestat vydavatele za neposlušnost, a spisovatelům bylo vyhrožováno korporátní fatwou. A vidím, že spousta z nás, tvůrců, kteří knihy píšeme a utváříme, toto přijímá – necháváme šmelináře se spotřebním zbožím, aby nás prodávali jak voňavky, a určovali nám, co vydávat a co psát.

Knihy nejsou jen spotřební zboží; motiv zisku je často v konfliktu se záměry umění. Žijeme v kapitalismu, jehož moci, jak se zdá, nelze uniknout – ale podobně se jevila i moc někdejších „z Boží vůle“ králů. Lidské moci lze klást odpor a může být lidskými bytostmi vyměněna. Odpor a změna často mají kořeny v umění. A velmi často je to v našem umění, v umění slov.

Mám za sebou dlouhou spisovatelskou dráhu, a byla dobrá, s dobrými společníky. Tady na jejím konci ale nechci sledovat, jak americkou literaturu rozprodáváme. My, kdo žijeme psaním a vydáváním chceme a měli bychom požadovat spravedlivý díl výnosů; ale název naší obdivuhodné odměny není profit. Její název je svoboda.

Jen o velice málo spisovatelích se dá říct, že jsou vizionáři, ale Ursula Kroeber Le Guin si svou intelektuálně provokativní prózou získala uznání nejen na poli fantasy a science fiction, ale také ve všeobecných literárních kruzích.
Přestože použila velké množství přístupů k širokému spektru myšlenek, úhelným kamenem jejího díla je cyklus takzvaných „hainských" románů, situovaný na různé planety pangalaktické říše. Cizí kultury na těchto planetách mají společný původ, ale postupem času se vyvíjely každá odlišně, a to způsoby, které jsou jak nápadné, tak sotva patrné. Le Guinová v těchto příbězích staví vedle sebe pozemské a mimozemské pohledy, aby mohla ukázat pluralitu možných perspektiv ve vztahu k tématům, k nimž se vyjadřují.

Zdroj: