drijverova martinaV roce 2006 se spisovatelka Martina Drijverová skutečně činila. Mohla proto na konci roku s radostí konstatovat, že ji vyšlo dokonce pět knížek pro děti. Je to druhý díl vtipného a originálního průvodce našimi dějinami České dějiny očima psa, knížka pro malé čtenáře o dobrodružství opičky v zoologické zahradě Tamarín a pomeranč, podivuhodný lexikon Příšerné bytosti žijící ve vodě, knížka pohádek z celé Evropy k obrázkům z pozůstalosti Heleny Zmatlíkové Posílám ti pohádku a Příroda pro nejmenší, která umožní těm maličkým poznávat přírodu a nahlédnout do jejích rozmanitých tajemství.

A NA ČEM PRACUJETE PRÁVĚ TEĎ?
Pracuji na knížce s pracovním názvem Zvířata pro děti. Bude to knížka z oblasti chovatelství domácích zvířátek.

OD KOHO JSTE ZÍSKALA VZTAH KE ČTENÍ A LITERATUŘE?
Měla jsem úžasnou maminku. Uměla mi najít ve správný čas tu správnou knížku, takže vztah ke knížkám a k literatuře jsem získala určitě od ní. Do knihovny mě ale ve druhé třídě zavedla babička. To už jsem měla přečtené všechny dětské knihy, které jsme doma měli. Život bez knížek (svých i těch vypůjčených) si neumím představit. A lituju všechny, co si k nim cestu nenašli.

TAKŽE VÁM MAMINKA URČITĚ I PŘEDČÍTALA, KDYŽ JSTE BYLA MALÁ.
Ano, maminka mi četla denně. Nepamatuji se, jak stará jsem byla, když mi maminka začala číst, ale četla mi až do deseti let - a nebylo to jen čtení, byla to také láska, když seděla na kraji mé postele a usmívala se na mě. Byly to úžasné večery a nedělní dopoledne. Maminka měla výdrž, dokázala číst i dvě hodiny a četla nádherně, s přednesem.

NA JAKOU KNÍŽKU Z DĚTSVÍ RÁDA VZPOMÍNÁTE?
Nejradši vzpomínám na knížku "Podivuhodné putování Nilse Holgerssona Švédskem" od Selmy Lagerloffové. Měla 450 stránek a celou mi ji (poprvé) přečetla právě maminka. Já jsem ji pak četla ještě asi padesátkrát. Četla jsem ji také svým dětem.

KDY JSTE NAPSALA SVÉ PRVNÍ TEXTY?
Moje první texty byly dopisy, které jsem psala mamince z táborů. Takže vlastně i za mým spisovatelstvím stojí ona.

MÁTE NĚJAKOU „ŠUPLÍKOVOU“ KNÍŽKU, KTEROU BYSTE RÁDA VYDALA?
V počítačovém šuplíku mám rukopis Udělej si vlastní knížku. Je to knížka pro práci rodičů s dětmi, příběh, do něhož děti samy zasahují. Je to náročný projekt, zejména výtvarně. Ale před vánočními svátky jeden nakladatelský dům předběžně projevil zájem, tak snad...

PÍŠETE RADĚJI PRO MENŠÍ DĚTI NEBO PRO DOSPÍVAJÍCÍ?
Píšu ráda pro všechny, kteří mají méně než dvacet let. Protože pak (většinou) bohužel přestávají věřit na zázraky.


Inspirující myšlenky...

Tam, kde ještě před stoletím plápolaly ohně a žena byla dobývána zdlouhavým namlouváním či umným flamengem či fandangem, stojí dnes a bortí se mrakodrapy na knoflíky. Smysly člověka se změnily, smysly, které mu příroda přisoudila a tvářela je statisíce let. Nikdo nikomu nepodá ruku, nikdo se nikomu nepodívá do očí, nic neplatí. Podání ruky, které bylo smlouvou, se zlehčilo a zpohodlnělo v papír, který se hodí do kamen.
Ivan Diviš: Teorie spolehlivosti