hejna olga knoflikari

Olga Hejná, česká spisovatelka, ilustrátorka, scenáristka, akad. sochařka (žačka Jana Laudy a Otokara Španiela). Patří mezi zakladatele moderní české pohádky a je autorkou jména Hajaja, slavného rozhlasového skřítka.


Olga Hejná se narodila se 13. 3. 1928 v Olomouci. Oba její rodiče byli legionáři, působili jako zdravotníci v sibiřské vojenské anabázi. Od roku 1929 žili v Hradci Králové. V roce 1939 onemocněla Olga těžkou dětskou obrnou. V letech 1940–45 navštěvovala hradecké reálné gymnázium, z něj přešla nakrátko do hořické kamenické školy, následovalo studium sochařství u Jana Laudy na AVU, absolvovala v roce 1950. Se svým mužem, sochařem Miloslavem Hejným (1925–2013) a třemi dětmi žila pak v Praze Malešicích. Od roku 2000 pobývala v Domažlicích.

hajaja

Patří mezi zakladatele moderní pohádky a je autorkou známého jména Hajaja.
Dlouhodobě spolupracovala s Čs. rozhlasem a s časopisy (např. Mateřídouška, Ohníček, Sluníčko, Zlatý máj). Vydala velký počet knih, některé z nich jsou ilustrovány jejím mužem Miloslavem, jiné si ilustrovala sama. Její práce bývají často zařazovány do čítanek a sborníků. Je nositelkou ocenění Zlatá stuha (2010).

hejna olga obrazy

V oblasti výtvarné se kromě ilustrací věnovala korálkové plastice.
Její díla jsou zastoupena v tuzemských galeriích a v Corning Museum of Glass ve státě New York. V posledním desetiletí se zabývala i koláži. Samostatně vystavovala v Praze v Českém spisovateli (1981), v Albatrosu (1988), v Nové Pace (1990); společně s manželem v Domažlicích (2005, 2007) a s manželem a synem ve Starých Hradech (1989) a Rakovníku (2014).

Za svým Hajajou odešla navždy 24. 5. 2017.

hejna hajaja


Inspirující myšlenky...

"...Otázka zní: Je a byl kdy člověk vůbec schopen štěstí? Člověk jistě, jako každý živoucí tvor, ale lidstvo nikoliv. Celé neštěstí člověka je v tom, že byl nucen se stát lidstvem nebo že se jím stal příliš pozdě, kdy byl už nenapravitelně diferencován v národy, rasy, víry stavy a třídy, v bohaté a chudé, ve vzdělané a nevzdělané, v panující a porobené. Nažeňte do jednoho stáda koně, vlky, ovce a kočky, lišky a srnce, medvědy a kozy, zamkněte je do jedné ohrady a přinuťte je žít v tom nesmyslném houfu, jejž nazvete Společenský řád, a dodržovat společná pravidla, bude to nešťastné, nespokojené, fatálně rozklížené stádo, ve kterém se ani jeden boží tvor nebude cítit jako doma."
Karel Čapek, Válka s mloky