anca-a-pepik-lomova-komiks

Myší svět působí na první pohled idylicky, ale číhá v něm spoustu nástrah a nebezpečí, se kterými se musí Anča s Pepíkem vypořádat a použít přitom všechen svůj důvtip a odvahu. Některé příběhy jsou detektivní, jiné nás zavedou do pohádkového světa, někdy se oba světy mísí, třeba když hrdinové zabloudí do Čarovného lesa...
Vždycky nás ale okouzlí humorem, dějem, který plyne jako o závod a hlavně... můžeme si být jistí, že všechno vždycky dobře dopadne.


Anča a Pepík se narodili v roce 1986, když si Lucie Lomová se starší sestrou Ivanou, dnes velmi uznávanou malířkou, na chalupě kreslily legrační postavičky a vymýšlely si k nim příběhy, stejně jako to s nimi v dětství dělal tatínek.

„Na chalupě v Krkonoších to vypadalo, jako by se  tam zastavil čas někdy ve 30. letech, prostředí, které probouzelo  fantazii. Jednou večer jsme si otevřely víno a prostě jsme jen tak kreslily a blbly a najednou jsme nakreslily dvě myší postavičky. Začaly jsme si o nich povídat a přemýšlet, co bychom s nimi tak asi mohly udělat.“

Sestry začaly rozvíjet svět, ve kterém myšky žijí, a nakonec se rozhodly, že je obsadí do komiksu. Aniž by předem promýšlely, kde výslednou práci otisknou, začaly živelně vymýšlet příběh, z nějž se postupně vyvinula detektivka. Společně jej pak i kreslily – Lucie měla na starosti postavičky, Ivana doplňovala pozadí, barvy a texty v bublinách.

lomova-anca-3

Sestrám se podařilo najít naklatele a první příběh nazvaný Anča a Pepík na stopě vyšel na jaře 1989 v nakladatelství Panorama v edici Ilustrovaných sešitů.
Po roce 1990 Anča a Pepík přijali pozvání na stránky legendárního komiksového časopisu Čtyřlístek a jejich jedinou autorkou už byla nadále jenom Lucie Lomová.  Napsala a nakreslila přes šedesát epizod, které vycházely ve Čtyřlístku deset let.

„Po deseti letech se mi najednou začaly dít divné věci, měla jsem psychosomatické potíže, svědily mě uši a kostrč, skoro jako bych se sama začala měnit v myš. Chtěla jsem se začít věnovat i jiným věcem, astrologii, mandalám, začala jsem vytvářet i komiksy pro dospělé, například Anna chce skočit. Anču a Pepíka jsem na čas opustila,“ říká Lucie Lomová.

lomova-anca-2

Všechny příběhy Anče a pepíka vyšly knižně.
Jeden z nich se dočkal úspěšné divadelní adaptace souborem Buchty a Loutky. Ke svým hrdinům se Lomová vrátila, aby více než tři roky pracovala na sedmi třináctiminutových animovaných dílech, které v režii Michala Žabky odvysílá televize v roce 2017.

Nakladatelství Práh vydává příběhy Anči a Pepíka v pětidílném souborném vydání, opatřeném ilustrovanými doslovy. První dva díly vyšly v roce 2016, třetí 2017.

lomova-anca-1